Grafende elektron-fonon etkileşmesi
Electron-phonon interaction in graphene
- Tez No: 338105
- Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR SITKI KANDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu tez çalışmasında elektronların akustik fononlar ile etkileşmesinden kaynaklanan kiral polaron oluşumu ile birlikte, elektronların A1g fonon çiftlenimi ile etkileşmesinin sebep olduğu küçük band aralığı oluşumu teorik olarak incelenmiştir. Dahası, grafen düzlemine dik bir magnetik alanın elektron-A1g fonon çiftlenimine olan etkisi analiz edilmiştir. Elektron-fonon sistemlerinin taban durumunu hesaplayabilmek için Lee-Low-Pines teorisi çerçevesinde analitik bir metot geliştirilmiştir. Grafenin dejenere band yapısının kiral polaron oluşumunu desteklediği tespit edilmiştir. Teorik analizlerin çerçevesinde, A1g simetrisine sahip en yüksek frekanslı bölge sınır fononu ile yük taşıyıcılarının etkileşimesinin grafeninin Brillouin bölgesinin köşelerinde, kiral simetri kırılmaksızın küçük bir band aralığı yarattığı belirlenmiştir. Bunlara ek olarak, magnetik alanın devreye girmesiyle mevcut kiral simetrinin kırıldığı ve enerji band aralığı oluştuğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, chiral polaron formation arising from interaction of electrons with acoustic phonons together with mini band gap formation due to interaction of electrons with A1g phonon coupling are theoretically investigated in graphene. Moreover, effects of perpendicular magnetic field on electron-A1g phonon coupling are analyzed. An analytical method is developed to calculate the ground-state of the electron-phonon system within the framework of the Lee-Low-Pines theory. It is found that the degenerate band structure of the graphene promotes the chiral polaron formation. Within the framework of theoretical analysis, it is also determined that the interaction of charge carriers with the highest frequency zone-boundary phonon mode with A1g-symmetry induces a mini band gap at the corners of the two-dimensional Brillouin zone of the graphene without breaking chiral symmetry. Additionally, by the introduction of magnetic field, it is found that existing chiral symmetry is broken, and an energy band gap is formed.