Genelleştirilmiş hiperbolik dağılımlara dayalı diskriminant analizi
Discriminant analysis based on generalized hyperbolic distributions
- Tez No: 338108
- Danışmanlar: PROF. DR. OLCAY ARSLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu tez çalışmasında Çok Değişkenli Genelleştirilmiş Hiperbolik Dağılım (GHD) ailesinin bazı özel durumlarının diskriminant analizinde kullanılması ele alınmıştır. GHD ailesinden bazı dağılımlar için diskriminant fonksiyonları elde edilmiş ve bu fonksiyonların sınıflandırmadaki başarısı örneklerle gösterilmiştir. Çalışma sekiz bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş kısmına ayrılmıştır. Bu bölümde diskriminant analizinde kullanılan klasik yöntemler kısaca özetlenmiştir. İkinci bölümde GHD ile ilgili genel tanımlamalar ile bu dağılımın parametrelerinin tahminine ilişkin bilgiler verilmiştir. Üçüncü, dördüncü, beşinci ve altıncı bölümlerde sırasıyla Çok Değişkenli Genelleştirilmiş Hiperbolik Çarpık-t Dağılımı, Varyans Gamma Dağılımı, Çarpık Laplace Dağılımı ve Normal Ters Gauss Dağılımı ele alınmıştır. Bu dağılımlar için ilgili bölümlerde diskriminant fonksiyonları elde edilmiştir. Yedinci bölümde, önceki bölümlerde elde edilen diskriminant fonksiyonlarının karşılaştırılması değişik senaryolar altında ele alınmış, son bölümde ise elde edilen bulgular özetlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis the family of Generalized Hyperbolic Distributions (GHD) are used in discriminant analysis. For some special cases of this family, the discriminant functions are derived. Thesis includes eight chapters. First chapter reserved for introductions. In this chapter, conventional methods of discriminant analysis are briefly summarized. In the second section, general definitions of GHD and its parameter estimation are studied. Generalized hyperbolic multivariate Skewt-t Distribution, Variance Gamma Distribution, multivariate Skew Laplace Distribution and multivariate Inverse Gaussian Distribution are studied in chapter tree, four, five and six, respectively. Discriminant functions based on these distributions are obtained from the relevant sections. In chapter seven, comparison of discriminant functions obtained in the previous chapters are discussed under different scenarios. The results obtained are summarized in the last section.