Çinko ( Zn ) tozu üretimi ve özelliklerinin incelenmesi
- Tez No: 33812
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURETTİN YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Makine Mühendisliği, Chemistry, Mechanical Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET Bu çalışmada yoğuşturma yöntemi ile çinko ve çinko oksit tozunun üretiminin gerçekleştirilmesi için gerekli olan modelleme çalışmaları yapılmış ve bu çalışmaların sonucu bir deney düzeneği tasarımı gerçekleştirilmiştir. Bu tasarım çerçevesinde imalatı gerçekleştirilen deney stand md a saf çinko ve çinko oksit tozları üretilmiştir. Elde edilen bu tozların fiziksel ve kimyasal özellikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, production of zinc and zinc oxide powders with condensation method was carried out investigation of modelling of this method was done and as a result of these studies, design of experimental test rig was completed. Then pure zinc and zinc oxide powders were produced- Finally, physical and; chemical properties of obtained powders were examined-