Lineer pozitif operatörler ve süreklilik modülleri
Linear positive operators and modulus of continuity
  1. Tez No: 338125
  2. Yazar: HANDE TANBERKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTAN İBİKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu tez üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm giriş kısmına ve lineer pozitif operatörlerin temel kavramlarına ve lineer pozitif operatör örneklerine ayrılmıştır. İkinci bölümde ise, lineer pozitif operatörler ile fonksiyonlara yaklaşım konusu araştırılmıştır. Ayrıca süreklilik modülünün tanımı yapılarak özellikleri incelenmiştir. Bu sayede bazı operatörlerin yaklaşım hızları hesaplanmıştır. Sürekli sınırlı fonksiyonlar uzayında süreklilik modülünün bir genellemesi yapılarak yaklaşım hızı tahminleri araştırılmıştır. Üçüncü bölümde ise ağırlıklı uzayların tanımı verilmiştir. Ayrıca bu uzayda bugüne kadar tanımlanan çeşitli ağırlıklı süreklilik modülleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of three chapters. The first chapter is devoted to the introduction and some basic concepts and examples of linear positive operators In the second chapter, approximation of functions using linear positive operators has been included. The modulus of continuity is defined and investigated its properties. In this perspective the rate of approximation for continuous bounded functions is calculated. In additon, the rate of approximation is investigated via the generalized modulus of continuity in continuous-bounded spaces.. In the third chapter, the definition of the weighted spaces are given. In addition, various weighted modulus of continuity are investigated which are defined in weighted space.