Elastic analysis of a circumferential crack in an isotropic curved beam using modified mapping-collocation method
Modifiye haritalama-eşdizimlilik yöntemi ile izotropik eğri kiriş içindeki çevresel çatlağın elastik analizi
  1. Tez No: 338364
  2. Yazar: AYDIN AMIREGHBALI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DEMİRKAN ÇÖKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
İzotropik eğri kirişteki çevresel çatlağın elastik analizi için modifiye haritalama-eşdizimlilik (MMC) yöntemi uygulanmıştır. Yöntemi saf bükme yükü altında olan bu nesne için kullanmak üzere MATLAB kodu geliştirerek gerilme alanı elde edilmiştır. Gerilme bağıntı tekniğini yönteme katarak çatlağın açılma kayma kırılma modları için gerilme şiddeti faktörü (SIF) değerleri hesaplanmıştır. İki-boyutlu linear elastik kırılma mekaniği problemlerin çözümünü amaçlayan MMC yöntemi, kompleks analiz teorisinin analitik araçlarının (Muskhelishvili formülasyonu, açı-korur haritalama ve genişletme argümanları) gücünü sınır eşdizimlilik metodunun nümerik uygulanma kolaylığı ile birleştiriyor. Hesaplanmış olan eşyükselti gerilme eğrilerin pleksiglas numune üzerindeki fotoelastik deneyin frinç şekilleri ile nitel uyumu gözlemlenmiştir. ANSYS sonlu elemanlar yazılımı sonuçları ile karşılaştırarak nicel uyum araştırılmıştır. Çatlak büyüklüğü, konumu, ve kiriş kalınlığının SIFler ve onların oranı üzerindeki etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The modified mapping-collocation (MMC) method is applied to analyze a circumferential crack in an isotropic curved beam. Based on the method a MATLAB code was developed to obtain the stress field. Incorporating the stress correlation technique, the opening and sliding fracture mode stress intensity factors (SIF)s of the crack for the beam under pure bending moment load case are calculated. The MMC method aims to solve two-dimensional problems of linear elastic fracture mechanics (LEFM) by combining the power of analytic tools of complex analysis (Muskhelishvili formulation, conformal mapping, and extension arguments) with simplicity of applying the boundary collocation method as a numerical solution approach. Qualitatively, a good agreement between the computed stress contours and the fringe shapes obtained from the photoelastic experiment on a plexiglass specimen is observed. Quantitatively, the results are compared with that of ANSYS finite element analysis software. The effect of crack size, crack position and beam thickness variation on SIF values and mode mixity is investigated.