A Computational elastic fracture analysis of cylindrical and conical structures
Silindirik ve konik yapıların hesaplamalı elastik kırılma analizi
  1. Tez No: 119173
  2. Yazar: GÖKHAN ATALAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. F. SUAT KADIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
öz SİLÎNDÎRİK VE KONİK YAPILARIN HESAPLAMALI ELASTİK KIRILMA ANALİZİ ATALAY, Gökhan Yüksek Lisans Tezi, Makina Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi: Doç. Dr. F. Suat KADIOĞLU Eylül 2002, 189 sayfa Bu tezin esas konusu, aynı veya iki farklı malzemeden oluşmuş çevresel veya boylamsal çatlak içeren uzun silindir (boş) ve konilerdeki (boş) Gerilme Şiddeti Faktörlerinin (G.Ş.F.) hesaplanmasıdır. Bu amaç doğrultusunda, Sonlu Elemanlar Metoduna (S.E.M.) göre ANSYS Parametrik Tasarım dilinde ahi çeşit çatlak modeli yaratabilen bir bilgisayar programı Visual Basic 6.0 dilini kullanarak yazılmıştır. Altı modelin üçü iki boyutlu çatlak modelleri olup, bunlar; çevresel iç kenar çatlak, çevresel dış kenar çatlak, çevresel iç çatlaktır. Diğer üç model ise; boylamsal iç kenar çatlak, boylamsal dış kenar çatlak ve boylamsal iç çatlaktır. Program görsel destek sağlayan kullanıcı dostu bir program olup spesifik çatlak dosyasını model geometrisi, çatlak geometrisi, sınır koşullan ve malzeme özelliklerine göre yaratabilmektedir. Aynı zamanda çok sayıda çevresel ye boylamsal çatlak modelleri düzgün dağılımlı iç ve eksenel basınç altında değişik çatlak ve model geometrisi parametreleri gözönüne alınarak incelenmiştir. Bu değerler ayrı zamanda yayınlanmış sabit literatür çözümleriyle karşılaştırılmıştır.Anahtar Kelimeler; Çatlak Modelleme, S.E.M., Tekil Elemanlar, G.Ş.F., Lineer Elastik Kırılma Mekaniği vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A COMPUTATIONAL ELASTIC FRACTURE ANALYSIS OF CYLINDRICAL AND CONICAL STRUCTURES ATALAY, Gökhan M.S., Department of Mechanical Engineering Supervisor Assoc.Prof.Dr. F. Suat KADIOGLU September 2002, 189 pages The mam subject of this thesis is to calculate the Stress Intensity Factors (S.I.F) for long cylinders (hollow) and cones (hollow) composed of similar or two dissimilar materials. For this purpose, a computer program is written in Visual Basic 6.0 that can generate six crack models in ANSYS Parametric Design Language according to the F.E.M. Three of the six models are 2-D crack models, which are circumferential inner edge crack, circumferential outer edge crack, circumferential internal crack. The other three of the six models are 3-D crack models, which are longitudinal inner edge crack, longitudinal outer edge crack and longitudinal internal crack. The program is a user-friendly program that supports visual aid, which can generate the specific crack file according to the model geometry, crack geometry, boundary conditions and material properties. Also, numerous mcircumferential and longitudinal crack models are examined under the action of uniform inner and axial pressures regarding different crack and model geometry parameters. These values also compared to the benchmark solutions of the published literature. Keywords; Crack ModeKng, F.E.M., Singular Elements, S.I.F., Linear Elastic Fracture Mechanics. IV