Investigation of hippocampal development during a protracted postnatal period in control and fetal alcohol wistar rats
Normal ve fötal dönemde alkole maruz kalmış sıçanlarda doğumdan sonraki ilk iki ayda hippokampus gelişiminin araştırılması
  1. Tez No: 338376
  2. Yazar: BİRSEN CAN ELİBOL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAVVA DOĞRU, PROF. DR. ERTUĞRUL KILIÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Fötal alkole bağlı olarak gelişen davranışsal bozukluklar özellikle genç örneklerde görülmekte ve genellikle erginleşmeyle beraber azalmaktadır. Bu durum hemen doğum sonrasında beyinde görülen bazı yenilenme mekanizmalarına işaret etmektedir. Bu doğrultuda çalışmamızın amacı, fötal alkol grubundaki sıçanlarda görülen davranışsal bozukluklardaki iyileşme ile doğum sonrası hipokampal gelişim mekanizmaları arasındaki olası korelasyonların incelenmesidir. Bu çalışma, genç ve ergin sıçanlara uygulanan davranışsal testleri, hipokampus hacmindeki ve nöron sayısındaki değişimleri inceleyen tarafsız stereolojiyi, hipokampus ana nöronlarındaki morfolojik analizleri, doublekortin eksprese eden nöronların yaşa bağlı değişimlerinin incelenmesini ve sinaptofizin ile PSD95 proteinlerinin bölgesel immunoreaktivitilerinin/ekspresyonlarının yaşa bağlı değişimlerini inceleyerek sinaptik gelişimin değerlendirilmesini içermektedir. Bu amaçla, sıçanlar anne karnında gebeliğin 7?20'inci günleri arasında intragastrik besleme iğnesi ile günlük 6g/kg etanole maruz bırakıldılar. Fötal alkol ve kontrol sıçanlarındaki morfolojik özellikler hipokampusun CA1, CA3 ve DG bölgelerinde doğumdan sonra P1, P10, P30 ve P60 günlerinde incelendi. Sonuç olarak, hem stereoloji hem de doublekortin immunoreaktivite verileri, doğumdan sonraki gelişim döneminde sadece sinir kök hücrelerinin bulunduğu ana alanlarda (SGZ ve SVZ) değil aynı zamanda hipokampusun CA bölgelerinde de sınırlıda olsa nörogenezin devam ettiğine işaret etmektedir. Fötal alkolün doğum sonrası hipokampal gelişimi üzerindeki etkisi sadece P30'da DG bölgesindeki granül hücrelerin sayısındaki marjinal düşüşle sınırlı kaldı. Bu sonuç fötal alkol grubunda görülen zayıf kognitif performansla ilişkilendirilebilmektedir. Diğer taraftan, fötal alkolün hipokampal ana nöronlarının morfolojik özellikleri üzerindeki etkileri özellikle P1'de CA bölgesinde gözlendi. Fakat analizler bu etkilerin sadece etanol alımından kaynaklanmadığını daha çok intübasyon stresiyle alakalı olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Behavioral deficits caused by fetal-alcohol are well expressed in juvenile subjects but usually ameliorate with maturation. It suggests some kind of postnatal regeneration. The aim of the present study was to examine the potential correlation between behavioral recovery and the postnatal hippocampal development in the fetal-alcohol rats. This study included behavioral tests applied to juvenile and adult subjects, unbiased stereology to investigate changes in neuron numbers and hippocampal volumes, the postnatal tracing and analysis of the hippocampal principal neuron?s morphology, investigation of age-dependent changes in the distribution of doublecortin-expressing neurons, and evaluation of synaptic development by assessing age-dependent changes in the regional immunoreactivity/expression of synaptophysin and PSD95. Rats have been exposed to ethanol throughout 7-21 gestation days with daily ethanol dose of 6g/kg delivered by intragastric intubation to the pregnant dams. The morphological characteristics were examined on postnatal days P1, P10, P30, P60, in hippocampal CA1, CA3, and DG subregions, in fetal-alcohol and control rats. Both, stereological and doublecortin-immunoreactivity data pointed towards a possibility of limited neurogenesis taking place during a protracted postnatal period not only in the germinal zones (SGZ and SVZ) but also in the hippocampal CA regions. Ethanol effect on postnatal hippocampal development was limited to marginally lower number of granular cells in DG on P30. It correlated with poorer cognitive performance in the fetal-alcohol group. The treatment effect on the morphology of hippocampal neurons was observed mainly in CA region at P1 and seemed to be attributed more to the intubation stress than the ethanol itself.