Pretreatment of peanut shells for co-production of glucose and concrete admixture
Yer fıstığı kabuğundan ön işlem ile eş zamanlı glikoz ve beton katkı malzemesi üretimi
  1. Tez No: 338383
  2. Yazar: EMRE TATLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UFUK BÖLÜKBAŞI, PROF. DR. MUSTAFA TOKYAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada, yer fıstığı kabuğunun, çoklu ürün perspektifi ile, iyonik sıvılarla ön işlemden geçirilmesi çalışılmıştır. Sıcaklık ve tane boyu parametreleri önceden belirlenmiş ve sabitlenmiş olmakla birlikte, ön işlem süresi ve iyonik sıvı türünün indirgen şeker ve lignin üretimi üzerindeki etkisi incelenmiştir. Yer fıstığı kabuğu, sabit sıcaklıkta,150 oC'de 1-etil-3-metilimidazolyum asetat ile 5, 15 ve 30 dakika boyunca, 1-etil-3-metilimidazolyum klorür ile 15, 30 ve 60 dakika boyunca ön işlemden geçirildi.Ön işlemden geçirilmiş yer fıstığı kabuğu daha sonra indirgen şeker eldesi için enzimatikhidrolize maruz bırakıldı. Hidroliz sonrası kalan katı atık malzeme, lignin miktarı bakımından incelendi. Sonuç olarak, 1-etil-3-metilimidazolyum asetat ile 150 oC'de 15 dakikalık ön işlemin 100 gram hammadde için 28 gram indirgen şeker ve %70 saflıkta 20 gram lignin ile en yüksek değerleri verdiği görüldü. Daha uzun ön işlemde değerlerin düştüğü gözlemlendi. Bunun yanında, 1-etil-3-metilimidazolyum klorür ön işlemlerindeoptimum bir zaman görülmedi. Ön işlem süresinin artmasıyla ürün verimlerinin de arttığı görüldü. Yine de bu değerlerin 1-etil-3-metilimidazolyum asetat ile alınan sonuçlardan düşük olduğu görüldü. 1-etil-3-metilimidazolyum asetat ön işlemi ile elde edilen ligninin X ? ışınımı kırınımı, FTIR, termogravimetrik analiz ve SEM analizleri yapıldı. Bu analizlerle ön işlemin yerfıstığı kabuğu üzerindeki etkileri gözlendi. Ayrıca üretilen lignin malzemesi beton katkı malzemesi olarak test edildi ve malzemenin betonun akışını %6 artırdığı görüldü.
Özet (Çeviri)
This thesis work aims the ionic liquid pretreatment of peanut shells for co-production of glucose as fermentable sugar and lignin, considering a multi product perspective. The effects of ionic liquid type and pretreatment time period on the sugar and lignin yields were investigated, as the particle size and temperature parameters were determined in the preliminary studies. Peanut shells were pretreated at constant temperature, 150 oC, for 5, 15 and 30 minutes with 1-ethyl-3-methylimidazolium acetate and for 15, 30 and 60 minutes with 1-ethyl-3-methylimidazolium chloride. The pretreated peanut shells were then subjected to enzymatic hydrolysis in order to produce fermentable sugars, mostly, glucose. The solid residue obtained upon enzymatic hydrolysis was analyzed in terms oflignin quantity. 1-ethyl-3-methylimidazolium acetate pretreatment for 15 minutes resultedin the maximum reducing sugar and lignin yields; 28 g of reducing sugar and 20 g of solid residue with 70% lignin were obtained per 100 g of peanut shells. Higher pretreatmenttime resulted in lower yields. Moreover, no optimal time period for 1-ethyl-3-methylimidazolium chloride pretreatment was obtained, since reducing sugar and lignin yields increased as the time period increased. Also all reducing sugar and lignin yields were lower than that obtained with 1-ethyl-3-methylimidazolium acetate. Lignin obtained upon enzymatic hydrolysis of 1-ethyl-3-methylimidazolium acetate pretreated peanut shells were characterized by SEM, FTIR, TGA and XRD analyses, which also showed the morphological and structural effects of pretreatment and enzymatic hydrolysis on peanutshells; and used as concrete admixture, which increased the flow of the concrete by 6%.