Gaussian graphical approaches in estimation of biological systems
Gaussian grafiksel modeli ile biyolojik sistemlerin tahmini
- Tez No: 338494
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VİLDA PURUTÇUOĞLU GAZİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Gaussian Gra?ksel Modeli, sistem düğümlerinin koşullu bağımsızlığına dayanan, en çok bilinen deterministik tahmin metotlarından biridir. Bu çalışmada, bu yaklaşım, farklı tekillik problemleri ve seyreklik koşulları olan, küçük ve daha büyük sistemler için kullanılmıştır. Bu sistemlerin tahmininde, lasso ve L1-cezalandırmalı lasso regresyon yaklaşımları uygulanmış ve farklı kriterler kullanarak veriye en çok uyan model seçilmiştir. Bir çok alternatif arasından, F- ölçüsü, yanlış pozitif oranı, kesinlik ve hassasiyet ölçüleri ve çapraz doğrulama metodu Monte Carlo simülasyonları içinde kullanılmıştır. Sonuçların doğruluğu ve hesaplama süreleri göz önünde bulundurularak da JAK-STAT yolağı gibi gerçekçi büyüklükteki karmaşık sistemlerin tahmininde kullanılacak en iyi kriter seçilmiştir. Hesaplamalar sırasında tekillik problemiyle karşılaşılması durumunda, yeni geliştirilen bir matris ayrıştırma tekniğinin performansı değerlendirilmiştir. Bu yeni yaklaşım, aynı zamanda, sistemlerin seyrekliğinden kaynaklanan problemleri çözebilmemizi de sağlamaktadır. Sonunda ise varolan model seçme yaklaşımlarından farklı olarak, bu tür tahmin problemleri için olası başka alternatif yöntemler araştırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Gaussian Graphical Model (GGM) is one of the well-known deterministic inference methods which is based on the conditional independency of nodes in the system. In this study we consider to implement this approach in small and relatively large networks under different singularity and sparsity conditions. In inference of these systems we perform lasso and L-1 penalized lasso regression approaches and select the best ?tted model to the data by using different criteria. Among many alternatives, we apply the F-measure, false positive rate, precision, and recall measures as well as cross validation method in Monte Carlo runs. According to the results of their accuracies and computational time, we choose the best criterion for the inference of realistically complex systems such as the JAK-STAT pathway. In the calculation in case we can face with singularity problem, we evaluate the performance of a recently developed technique for the matrix decompositions. This novel approach also enables us to deal with the computational problems caused by the sparsity of the networks. Finally, apart from the current model selection approaches in the GGM ?eld, we investigate other plausible alternatives for this type of inference problems.