On the nilpotent length of a finite group with a Frobenius group of automorphisms
Frobenius otomorfizma grubuna sahip olan sonlu bir grubun nilpotent uzunluğu
  1. Tez No: 338495
  2. Yazar: ELİF ÖĞÜT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLİN ERCAN, PROF. DR. İSMAİL ŞUAYİP GÜLOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Sonlu bir G grubu; çekirdeği F ve komplementi H olan bir FH Frobenius otomorfizma grubunun etkisini kabul ediyor olsun. G ve H gruplarının mertebelerinin aralarında asal olduğunu ve H grubunun F'nin G içindeki sabit nokta grubu üzerinde regüler etki ettiğini varsayalım. Bu tezde, belirtilen koşulları sağlayan bir G ve FH çifti için, G'nin nilpotent uzunluğunun G, F gruplarının oluşturduğu komutator grubunun nilpotent uzunluğunun 1 fazlasından küçük eşit olduğunu ve G, F gruplarının oluşturduğu komutator grubunun nilpotent uzunluğunun H'in G,F gruplarının oluşturduğu komutator grubunun içindeki sabit nokta grubunun nilpotent uzunluğuna eşit olduğunu ispatladık.
Özet (Çeviri)
Let G be a finite group admitting a Frobenius group FH of automorphisms with kernel F and complement H. Assume that the order of G and FH are relatively prime and H acts regularly on the fixed point subgroup of F in G. It is proved in this thesis that the nilpotent length of G is less than or equal to the sum of the nilpotent length of the commutator group of G and F with 1 and the nilpotent length of the commutator group of G and F is equal to the nilpotent length of the fixed point subgroup of H in the commutator group of G and F.