The effect of context-based instruction integrated with learning cycle model on students' achievement and retention related to states of matter subject
Öğrenme döngüsü modeli ile desteklenmiş yaşam temelli öğretimin öğrencilerin maddenin halleri konusundaki başarıları ve bilginin kalıcılığına etkisinin incelenmesi
  1. Tez No: 338505
  2. Yazar: SABİHA SUNAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER GEBAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Kimya, Education and Training, Chemistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu çalışma; öğrenme döngüsü modeli ile desteklenmiş yaşam temelli öğretimin onuncu sınıf öğrencilerinin ?Maddenin Halleri? konusundaki başarıları, bilginin kalıcılığı ve kimyaya yönelik geliştirdikleri tutum üzerine etkisinin geleneksel öğretim ile karşılaştırılmasını amaçlamaktadır. Yaşam temelli öğretimin ana amacı, öğrencilere bilimsel kavramları bağlamlar ve günlük yaşamdan seçilmiş olaylar ile sunmak ve böylece öğrencilerin gerçek yaşam konuları ile fen bilimleri arasındaki ilişkinin farkına varmalarını sağlamaktır. 150 öğrencinin dâhil edildiği bu çalışmada yarı deneysel öntest-sontest kontrol gruplu araştırma deseni kullanılmıştır. Deney grubunda 6 hafta süre ile öğrenme döngüsü ile desteklenmiş yaşam temelli öğretime uygun olarak hazırlanan ders planları uygulanırken kontrol grubu geleneksel yöntemle öğrenime devam etmiştir. Çalışmanın verileri ?Maddenin Halleri Başarı Testi? ve ?Duyuşsal Karakteristikler Anketi? ile elde edilmiştir. Bu testler her iki gruba da ön-test ve son-test olarak uygulanmıştır. Buna ek olarak, öğrencilerde bilginin kalıcılığını belirleyebilmek adına ?Maddenin Halleri Başarı Testi? dört ay sonra her iki gruba da tekrar uygulanmıştır. Ortak Dağılımın Çok Değişkenli Analizi (MANCOVA) kullanılarak her iki öğretimin ve cinsiyetin ana etkileri, bunun yanı sıra bu bağımsız değişkenlerin etkileşimleri de incelenmiştir. Yapılan analizler; öğrenme döngüsü ile desteklenmiş yaşam temelli öğretimin geleneksel öğretimle kıyaslandığında öğrencilerin başarısı, bilginin kalıcılığı ve kimyaya karşı tutumları üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir fark yarattığını ortaya çıkarmıştır. Bununla birlikte bağımsız değişkenlerin herhangi bir bağımlı değişken üzerinde etkileşimi istatistiksel olarak anlamlı değildir.
Özet (Çeviri)
This study aims to explore the effectiveness of context-based instruction integrated with learning cycle model as compared to the traditional instruction on tenth grade students? achievement and knowledge retention on the states of matter subject and their attitudes toward chemistry. In order to achieve this aim, a quasi-experimental pre-test post-test control group research design was applied. A total of 150 tenth grade students of two high schools were the participants of the study. During the treatment, experimental group students received context-based instruction integrated with learning cycle model whereas control group students received traditional instruction. The treatment lasted for 6 weeks and the data were collected through ?States of Matter Achievement Test? and ?Affective Characteristics Questionnaire?. These instruments were administered to both groups as pre-tests in order to determine students? level of prior knowledge of states of matter subject and prior attitudes toward chemistry before the treatment and as post-tests to monitor the effectiveness of the instructions following the treatment. ?States of Matter Achievement Test? was also administered as a delayed post-test to assess knowledge retention of students four months later. By conducting MANCOVA, the main effects of the instructions and gender as well as their interaction effects were investigated. The context-based instruction integrated with learning cycle model resulted with significantly higher achievement scores and higher knowledge retention on the states of matter subject and better attitudes towards chemistry when compared to the traditional instruction. The interaction effects among independent variables were not significant for any of the dependent variables.