Defining conservation principles for the Brewery of Atatürk Forest Farm
Atatürk Orman Çiftliği Bira Fabrikası için koruma prensiplerinin belirlenmesi
- Tez No: 338571
- Danışmanlar: DR. NİMET ÖZGÖNÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Restorasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Endüstriyel mirasının korunması ve yaşatılması konusu, 20. Yüzyılın ortasından itibaren Avrupa'da ele alınmaya başlanmıştır. Türkiye'de ise endüstriyel miras kavramı son yıllarda gündemde olan bir konudur. Özellikle Ankara Maltepe Havagazı ve Elektrik Fabrikası'nın yıkılmasıyla başlayan toplumsal hareketlerle birlikte konuya ilişkin farkındalık artmıştır. Atatürk Orman Çiftliği Bira Fabrikasının da, yakın zamanda tanıklık edilen bu örnekle aynı kaderi paylaşmaması için ele alınması gerekmektedir.Atatürk Orman Çiftliğinin kurulduğu yıllarda endüstrinin ekonomik kalkınmadaki önemi fark edilmiştir. Bu bağlamda, Türkiye'de sanayileşmeyi hızlandırmak için Mustafa Kemal Atatürk'ün emriyle hazırlanan Birinci Beş Yıllık Sanayi Planı 1934 yılında yürürlüğe konulmuş ve birçok sanayi yapısı bu plan kapsamında inşa edilmiştir. Atatürk Orman Çiftliği Bira Fabrikası da Birinci Beş Yıllık Sanayi Planının Ankara'daki yansımalarından biridir. Atatürk Orman Çiftliği Bira Fabrikası günümüzde işlevsiz ve bakımsız bir durumda olup, yok olma tehlikesiyle karşı karşıya durumdadır. Dolayısıyla Atatürk Orman Çiftliği gibi Ankara için önemli bir kentsel bağlamda yer alan ve Erken Cumhuriyet Döneminin önemli yapılarından olan Atatürk Orman Çiftliği Bira Fabrikasının korunması ve gelecek nesillere aktarılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The subject of the conservation and preservation of industrial heritage was started to be handled starting from the middle of 20th Century in Europe. As in Turkey, industrial heritage concept is a subject which is in agenda in last years. Awareness about the subject increased with the help of social movements starting especially with the demolition of Ankara Maltepe Gas and Electric Factory. The Brewery of Ataturk Forest Farm should also be handled not to share the same fate with this example which was witnessed recently.In the years when Ataturk Forest Farm was founded, it was realized that industry is important for the economic development. In this sense, First Five Year Industry Plan, which was prepared with the order of Mustafa Kemal Ataturk to accelerate industrialization, was taken into action in 1934 and many industrial complexes were founded according to this plan. The Brewery of Atatürk Forest Farm is one of the reflections of First Five Year Industry Plan in Ankara. Today, the Brewery of Atatürk Forest Farm is out of use, ill conditioned and faced with the danger of destruction. Therefore, the brewery of Atatürk Forest Farm, which is one of the most significant examples of the industrial buildings of the Early Republican Period and located on a debated context like Atatürk Forest Farm, should be conserved and handed down the next generations.