A hybrid geo-activity recommendation system using advanced feature combination and semantic activity similarity
İleri özellik birleştirme ve anlamsal eylem benzerliği kullanan melez coğrafi eylem öneri sistemi
  1. Tez No: 338581
  2. Yazar: MASOUD SATTARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI TOROSLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Taşınabilir telefonlar ve uydu destekli konumlandırma sistemlerinin gelişmesi ile, bu alandaki uygulamalar için yeni ihtiyaçlar ortaya çıkmaktadır. Kullanıcıları en çok ilgilendirenlerden gereksinimlerden birisi, özellikle turistlerin ve yabancı bireylerin şehirlerde yönlendirilmesi için kullanılan, konum (İng., GPS) verisi tabanlı eylem öneri sistemidir. Bu nedenle günümüzde, konum tabanlı sosyal ağlar ve konum tabanlı öneriler literatürde ilgi çeken araştırma konuları olarak ortaya çıkmışlardır. Bireysel öneri yöntemlerindeki sorunlari gidermek amacıyla önerilmiş çeşitli melez sistemler bulunmaktadır. Bu tezde, genellikle iki boyutlu konum-eylem değerleme matrisi ile gösterilen coğrafi eylem öneri sisteminin doğruluğunu arttırmak amaçlanmaktadır. Bu iyileştirme, farklı kaynaklardan edinilen verilerin birleştirilmesi ve tekil değer ayrışımı (İng., SVD) yönteminin bilinen üstünlüklerinden yararlanılması ile gerçekleştirilmektedir. Bu yöntem, verinin içindeki gizli ilişkileri ortaya çıkarır ve büyüklüğünü azaltır. Ayrıca, tasarlanan yöntem, kullanıcı-konum-eylem formundaki üç boyutlu değerleme tensörünü iki boyutlu öneri matrisine çevirecek şekilde genişletilmiştir. Bu dönüştürme, yüksek seviye tekil değer ayrışımı (İng., HOSVD) ve çeşitli üç boyutlu matrislerin birleştirilmesi ile gerçekleştirilmiştir. Ek olarak, eylem-eylem benzerliği matrisi, anlamsal bir yapı içerisinden çıkarılmaktadır.
Özet (Çeviri)
With booming technology of smart mobile phones and satellite-assisted positioning systems, new demands for applications in this field are emerging. One of these requirements that most of the users are interested in, is activity recommendation based on location (GPS) data, which is specially used to guide tourists and unfamiliar individuals in tourist-attracting cities. Therefore, location-based social networks (LBSN) and location-based recommendations have emerged as interesting research topics in literature. To deal with drawbacks of individual recommendation techniques, various hybrid systems have been proposed. In this thesis, we aim to promote the accuracy of Geo-activity recommendation system which is generally presented by 2-D Location-Activity rating matrix. We accomplish this task by combining data from different resources and exploiting well-known advantages of Singular Value Decomposition (SVD) method. This method has the functionality of uncovering latent relation within data and reducing its rank. Furthermore, we extend the proposed method, to reduce a recommendation of form User-Location-Activity in 3-D rating Tensor to a problem of recommendation in 2-D matrix. We accomplish this reduction by means of High Order Singular Value Decomposition (HOSVD) as well as merging various 2-D matrices to construct an integrated matrix. In addition, activity-activity similarity matrix is extracted from a semantic structure in our proposed method.