Bazı elementlerin birlikte çöktürme ile zenginleştirilmesi ve AAS ile tayini
Preconcentration of some elements by coprecipitants and determination with AAS
  1. Tez No: 338630
  2. Yazar: MURAT KARATAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DURALİ MENDİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu tez çalışmasında, birlikte çöktürme yöntemi ile zenginleştirildikten sonra bazı gıda ve su örneklerindeki bakır, kurşun, çinko, demir ve krom tayinleri alevli atomik absorpsiyon spektrometresi ile yapıldı. Çöktürücü reaktif olarak 2,9-dimetil-4,7-difenil-1,10-fenantrolin kullanıldı. Cu, Pb, Zn, Fe ve Cr iyonlarının geri kazanımlarına pH, çöktürücü miktarı, santrifüjleme süresi ve hızı, örnek hacmi gibi parametrelerin etkisi araştırıldı. Analit iyonlarının geri kazanım değerleri % 95?in üzerinde ve standart sapma da % 10?un altında bulundu. Bütün metal iyonları için zenginleştirme faktörü 25, gözlenebilme sınırları (k=3, N=21) 0,80 µg/L (Cu), 3,08 µg/L (Pb), 0,28 µg/L (Zn), 0,91 µg/L (Fe) ve 1,82 µg/L (Cr) bulundu. Yöntemin doğruluğu da sertifikalı referans maddeler ile saptandı.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, copper, lead, zinc, iron and chromium were determined in some food and water samples after coprecipitants procedure using flame atomic absorption spectrometry. 2,9-dimethyl-4,7-diphenyl-1,10-phenanthroline as precipitator reactive was used. Effect of the analytical parameter including pH, sample volume, reagent amount, centrifugation rate and time etc. were investigated for the quantitative recoveries of Cu, Pb, Zn, Fe and Cr ions. The recovery values for analyte ions were higher than 95 %. The relative standart deviation was found to be lower than 10 %. The preconcentration factor was found 25 for all analyte ions. The detection limits (k=3, N=21) were found as 0,80 µg/L (Cu), 3,08 µg/L (Pb), 0,28 µg/L (Zn), 0,91 µg/L (Fe) and 1,82 µg/L (Cr). The accuracy of the method was confirmed with certified reference materials.