Bir süreksiz Sturm-Liouville probleminin bazı özellikleri
Some properties of discontinuous Sturm-Liouville problem
  1. Tez No: 338641
  2. Yazar: NURETTİN MENTEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY MUHTAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışma altı bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, araştırılan konunun güncelliğive uygulama alanları hakkında kısa bilgi verildi. ikinci bölümde, konuyla ilgili çalışmalarhakkında genel bilgi verildi. Üçüncü bölümde, problemin çözümünde kullanılan bazıtemel tanım ve teoremler verildi. Dördüncü bölümde, soyut lineer operatör içermeyenproblem için operatör teorik formülasyon verildi. Beşinci bölümde, dördüncü bölümdeelde edilen sonuçlar ışığında, yeni bir problem araştırılmış ve bu problemin özdeğerlerininasimptotik yaklaşım bulunmuştur. Son bölümde ise araştırmadan çıkarılabilecek sonuçlardan bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is arranged in six chapters. In the first chapter, a brief remark has been givenabout the reason of having this subject and the applications of discussed subject. In thesecond chapter, general explanation related to the thesis has been given. The third chapterdeals with the basic denition and fundamental theorem obtained for the solution of theproblem. In the fourth chapter, we created theoratical formulation for the problem whichdoesn't contain an abstract linear operator. In the fifth chapter, in the light of the resultsobtained in the fourth chapter, a new problem has been investigated, and the asymptoticapproach of the eigenvalue of this problem has been found out. In the last chapter, theconclusions that will be drawn from the research has been mentioned.