Farklı arpa (Hordeum Vulgare) çeşitlerinin çinko alım etkinliklerinin belirlenmesi
Determination of zinc uptake efficiencies of different barley varieties
- Tez No: 338653
- Danışmanlar: PROF. DR. M.RÜŞTÜ KARAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Çinkolu gübrelemeye daha fazla yanıt veren ya da yüksek çinko dozlarına dayanıklılık gösteren arpa çeşitlerinin geliştirilmesi, bitkilerin çinko kullanım etkinliklerini artırmada faydalı olacaktır. Bu amaç doğrultusunda; Tokak-157, Efes 98, Çatalhöyük 2001, Yesevi, Çumra 2001, Zeynel Ağa, Durusu, İnce 04, Başgül ve Yıldız olmak üzere 10 farklı arpa çeşidi kullanılarak saksı denemesi yürütülmüştür. Tesadüf parselleri deneme desenine göre üç tekerrürlü olarak yürütülen denemede, çinko noksanlığı gösteren topraklar kullanılmıştır. Denemede dört farklı çinko dozu (0, 5, 10, 15 ppm) ZnSO4.7H2O formunda verilmiştir. Hasadı takiben bitki kuru madde ağırlıkları ve N, P, K, Zn içerikleri belirlenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, arpa çeşitleri arasında çinko kullanım etkinlikleri ve artan çinko dozlarına dayanıklılık açısından önemli farklılıklar belirlenmiştir. En yüksek ortalama kuru madde miktarları 15 ppm dozunda çinko uygulamasından elde edilmiştir. Denemede kullanılan arpa çeşitlerinin artan çinko dozlarına karşı dayanıklılıkları Durusu, Başgül, Yıldız, Zeynelağa, Yesevi 93, İnce 04, Çatalhöyük, Efes 98, Tokak ve Çumra 2001sıralamasını takip etmiştir.
Özet (Çeviri)
Developing of barley cultivars that are more responsive to zincous fertilizer or resistance to higher zinc levels will be benefical to increase zinc use efficiency of the crops. For this aim, a pot experiment was carried out by using the barley cultivars of Tokak-157, Efes 98, Çatalhöyük 2001, Yesevi, Çumra 2001, Zeynel Ağa, Durusu, İnce 04, Başgül and Yıldız. In the experiment, carried out based on a completely randomized design with three replications, was used Zn deficient soil. Zinc was applied to the pots at the levels of 0, 5, 10, 15 ppm as ZnSO4.7H2O form. After harvest, plant dry matter yield was recorded, and total N, P, K, Zn concentrations in tops of barley plants were determined. As a result of the study, significant differences were obtained among barley cultivars to their effectiveness in Zn use efficiencies and resistance to increasing zinc levels. The highest average dry matters yield was obtained at 15 ppm level. The resistance of barley cultivars to increasing zinc levels followed to the range of Durusu, Başgül, Yıldız, Zeynelağa, Yesevi 93, İnce 04, Çatalhöyük, Efes 98, Tokak and Çumra 2001.