Bazı sülfonil hidrazonların elektrokimyasal özelliklerinin incelenmesi ve kare dalga anodik sıyırma voltametrisi ile kalayla kurşunun birlikte tayininde kullanılması
Investigation of electrochemical properties of some sulfonyl hydrazones and using at simultaneous determination of tin and lead by squarewave anodic stripping voltametry
  1. Tez No: 338693
  2. Yazar: MUSA GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SAYIM KARACAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada, Nafmsmh (2-hidroksi-1-naftaldehit-N-etilmetansülfonilhidrazon) ligandı ile Nafmsmh-Cu (2-hidroksi-1-naftaldehit-N-metilmetansülfonilhidrazon-bakır) ve Nafmsmh-Ni (2-hidroksi-1-naftaldehit-N-metilmetansülfonilhidrazon-nikel) komplekslerinin sulu ortamda elektro kimyasal davranışları, camsı karbon elektrot dönüşümlü voltametri ve asılı civa damlası elektrotta kare dalga anodik sıyırma voltametrisi ile incelendi. Bu bileşikler varlığında kalay ve kurşunun kare dalga anodik sıyırma voltametrisiyle birlikte tayini için yöntem geliştirildi. Yöntemin çalışma şartları optimize edildi. Yöntemin doğruluğu sentetik su numunesine, çeşme suyuna ve Elmadağ Kargalı Çayı suyuna eklenen derişimlerin geri kazanılmasıyla kontrol edildi.Anahtar Kelimeler : Sülfonil hidrazon, elektrokimyasal özellikler, Sn2+ ve Pb2+ nın birlikte tayini
Özet (Çeviri)
In this study, electrochemical behavior of Nafmsmh (2-hidroksi-1-naftaldehit-N-metilmetansülfonilhidrazon) and Nafmsmh-Cu (2-hidroksi-1-naftaldehit-N-metilmetansülfonilhidrazon-copper) and Nafmsmh-Ni (2-hidroksi-1-naftaldehit-N-metilmetansülfonilhidrazon-nickel) were investigated by cyclic voltammetry on glassy carbon electrode and square wave anodic stripping voltammetry on hanging mercury drop electrode. A novel method was developed for simultaneous determination of tin (II) and lead (II) presence of Nafmsmh-Cu by square wave anodic stripping voltammetry. Working conditions of method were optimized. Determination method was checked by synthetic water sample and spiked tap water and Elmadağ Kargalı Stream water samples.Key Words : sulphonyl hyrazon, electrocehemical properties simultaneous determination of Pb2+ and Sn2+