Piperidin-4-on halkası içeren yeni hidrazon türevlerinin sentezi ve biyolojik aktiviteleri
Synthesis and biological evaluation of new hydrazones derivatives bearing piperidine-4-one ring
  1. Tez No: 498063
  2. Yazar: NURCAN KARAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ELÇİN EMRE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 286
Özet
Doğal ve sentetik antioksidan ajanlar birçok kronik rahatsızlığa karşı kullanılabilirler ve bazı araştırmacılar literatürde antioksidan ajanlarla antikolinesteraz ajanlar arasındaki ilişkiyi raporlamışlardır. Ayrıca, hidrazonlar ve piperidin halkası içeren bileşiklerin medisinal kimyada önemli bir yeri vardır. Bu bilgiler ışığında, bu çalışmada etil 4-oksopiperidin-1-karboksilat and 2,6-difenilpiperidin-4-on bileşiklerinden türeyen iki seri yeni hidrazonun sentezlenmesi amaçlanmıştır. Bileşikler, piperidin içeren ketonlarla benzoil hidrazitler ve benzen sülfonil hidrazitlerin birleştirilmesiyle elde edilmişlerdir. Bileşiklerin fiziksel ve kimyasal özellikleri karakterize edilmiş ve raporlanmıştır. Sentezlenen bileşiklerin (1–36) dört farklı testle antioksidan özellikleri incelenmiş ve antikolinesteraz aktiviteleri de asetilkolinesteraz (AChE) ve bütirilkolinesteraz (BChE) enzimlerine karşı gerçekleştirilmiştir. Bunların yanında, bileşiklerin sitotoksik etkileri de incelenmiştir. Sonuçlar bileşiklerin çok iyi antioksidan aktivite sergilediklerini ve bileşiklerin IC50 değerlerinin standart antioksidanlarınkinden daha iyi veya yarışabilir düzeyde olduğunu göstermiştir. Bileşikler arasında, bileşik 11 (IC50: 35.301.11 µM) BChE enzimini, galantaminden (IC50: 46.03±0.14 µM) daha iyi inhibe etmektedir. Dolayısıyla bileşik 11' in potansiyel BChE inhibitörü olarak düşünülebileceği sonucuna varılmıştır. Sonuç olarak, iyi aktiviteler ve sitotoksik olmayan özellikleriyle öne çıkan bileşikler, iyi bir antikolinesteraz ajan adayı olarak önem kazanmıştır.
Özet (Çeviri)
Natural and synthetic antioxidants can be used for many chronic diseases and some researchers report the relationship between antioxidant agents and anticholinesterase agents. Hydrazones and the piperidine ring containing compounds have also an important role in medicinal chemistry. According to these knowledge, this thesis was aimed at the synthesis of two novel series of hydrazones derived from ethyl 4-oxopiperidine-1-carboxylate and 2,6-diphenylpiperidin-4-one. Compounds were obtained by condensing these piperidine containing ketones with benzoyl and benzene sulfonyl hydrazides. Physical and chemical properties of compounds have been characterized and reported. The synthesized compounds (1–36) were evaluated for their antioxidant capacity by using four complementary tests while the anticholinesterase activities was performed against acetylcholinesterase (AChE) and butrylcholinesterase (BChE) enzymes. In addition, cytotoxicity of the compounds was also screened. The results showed that, most of the compounds displayed very good antioxidant activities and IC50 values of the compounds were better than or competed with the standard antioxidants'. Compounds inhibit BChE better than AChE and among these compounds, compound 11 (IC50: 35.301.11 µM) inhibited BChE better than galantamine (IC50: 46.03±0.14 µM). We conclude that the compound 11 can be considered as potential BChE inhibitor. As a result, with good activities, the non-cytotoxic properties of the compounds brought them into prominence as a good candidate for anticholinesterase agents.