Isı eşanjörlerinde ısı transferi iyileştirme yöntemlerinin sayısal ve deneysel olarak incelenmesi
Numerical and experimental investigation of heat transfer improvment methods in heat exchangers
  1. Tez No: 338697
  2. Yazar: FİLİZ DAŞTAN ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KURTULUŞ BORAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Isı eşanjörlerinde ısı transferinin artırılması, enerji tasarrufu ve enerjinin verimli ve etkin kullanımı anlamına gelmektedir. Giderek artan enerji ihtiyacı ve enerji kaynaklarındaki azalma dikkate alındığında, enerjinin büyük ölçüde kullanıldığı ısı eşanjörlerinde ısı transferinin artırılmasının önemi daha iyi anlaşılmaktadır.Bu çalışmada iç içe borulu tip bir ısı değiştirici tasarlanarak deneysel bir sistem kurulmuştur. Eşmerkezli iç içe borulu ısı eşanjörlerinin iç borusunda sıcak hava akışı, dış taraftaki boruda ise zıt akışlı su akışı olmaktadır. Isı eşanjörleri bakır borulardan imal edilmiştir. Dıştaki borunun dış yüzeyi ise ısı kayıplarını minimuma indirmek için yalıtım yapılmıştır. Isıtıcıdan sabit sıcaklıkta elde edilen hava ısı ise fan vasıtasıyla değiştiricinin iç borusuna gönderilmiştir. Burada bulunan türbülatörlerle akıştaki türbülans arttırılarak ısı transferinde bir iyileşme deneylerden elde edilen sonuçlarla elde edilen grafiklerle görülmüştür.Deneylerden elde edilen sonuçlarla literatürlerde verilen değerler arasında uyum olduğu görülmüştür.Anahtar Kelimeler : Isı eşanjörü, ısı transferi, türbülatör iyileştirme
Özet (Çeviri)
The increasing of heat transfer in the heat exchangers means that energy saving, efficient and effective use of energy. Paying attention to ever increasing energy demand and decreasing in energy sources, it is better to understand to increase the heat transfer in the heat exchangers where the energy are used commonly .In this study, concentric tube heat exchanger has been designed and an experimental system has been set up. hot air flows in the internal pipe of the concentric tube heat exchanger and water flows in the external pipe of the concentric tube heat exchanger in the opposing direction. Heat exchangers made of copper pipes. External surface of the external pipe has been insolated in order to minimize the heat loss. The heated air obtained from heater at constant temperature has been moved to internal pipe of heat exchanger by means of fan. By increasing the flow turbulence with turbulators, improvement in the heat transfer has been observed by graphics obtained by experiments.It has been seen that there is agreement between the results obtained by experiments and the results reported in the literature.Key Words : Heat exchanger, heat transfer, turbulator improvement