Her öz altgrubu lokal sonlu grubun nilpotent genişlemesi olan gruplar
Groups whose proper subgroups are locally finite-by-nilpotent
- Tez No: 338698
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYNUR ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu tez çalışmasında Amel Dilmi'nin ?Groups whose proper subgroups are locally finite-by-nilpotent? başlıklı makalesi çalışılmıştır. Bu makalede minimal (LF)N-olmayan gruplar incelenmektedir. İlk olarak, bu makaledeki bazı teoremlerin ispatı için gerekli olan Endimioni ve Traustason'un ?On torsion-by-nilpotent groups? adlı makalesi göz önüne alınmıştır. Tezin üçüncü bölümünde bu makaledeki [3] P.Hall' ın iyi bilinen sonucuna benzer olan ? H, G nin bir normal altgrubu olsun öyle ki H ve (LF)N grup ise G, (LF)N gruptur? teoreminin ve dördüncü bölümünde de Amel Dilmi'nin makalesinde verilen ?minimal (LF)N-olmayan bir G grubu aşikar olmayan sonlu faktörü bulunmayan sonlu üreteçli mükemmel gruptur öyle ki G/FratG sonsuz basit gruptur? teoreminin daha ayrıntılı ispatı verilmiştir. Ayrıca minimal (LF)N-olmayan gruplar için yapılan ispatların minimal (LF) -olmayan gruplar için de geçerli olduğunun ispatı ayrıntılı olarak verilmiştir. Böylece bu çalışmada Amel Dilmi'nin makalesinin daha açık, ayrıntılı ve kolay anlaşılabilir bir şekli ortaya çıkarılmıştır.Anahtar Kelimeler : nilpotent grup, lokal sonlu grup, torsiyon grup
Özet (Çeviri)
In this thesis the paper written by Abel Dilmi titled ?Groups whose proper subgroups are locally finite-by-nilpotent? is studied. In this paper minimal non (LF)N?groups are looked into. First of all, to prove a few theorems in this thesis we considered the paper titled ?On torsion-by-nilpotent groups? written by Endimioni and Troustason. In the third chapter of this thesis, the theorem iis proved that is similar to P.Hall?s best known corollary ? Let H be a normal subgroup of a group G. If H and are (LF)N group then G is (LF)N group? and in the fourth chapter, the theorem is proved that?s given in Amel Dilmi?s article ? If G is a minimal non (LF)N?group, then G is a finitely generated perfect group which has no non-trivial finite factor and such that G/FratG is an infinite simple group? in detail. It is given in detail that the proofs that are made for minimal non (LF)N?groups are also valid for minimal non (LF) -groups. Thus in this paper Amel Dilmi?s article is put into more clear, detailed and easily understandable form.Key Words : nilpotent group, locally finite group, torsion group