Bolu, Düzce ve Kırıkkale illerinin bazı Chrysomelidae türlerinin erkek genital morfolojisi
Male genital morphologies of some Chrysomelidae species Bolu, Düzce and Kırıkkale provinces
- Tez No: 338704
- Danışmanlar: PROF. DR. SUAT KIYAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmada Hüseyin ÖZDİKMEN tarafından toplanan Kırıkkale, Bolu ve Düzce illerinin farklı lokalitelerinden, 2010?2011 yıllarında toplanan Chrysomelidae familyasına ait örnekler incelenmiştir. Çalışma alanı içerisinde, Clytrinae, Cryptocephalinae, Chrysomelinae ve Cassidinae alt familyalarına bağlı 37 tür tespit edilmiştir. Tespit edilen türlerin genel morfolojileri ve erkek genital morfolojileri ayrıntılı bir şekilde tanımlanmış ve fotoğraflanmıştır.Bu incelemeler sonucunda erkek genital morfolojilerine dayalı olarak bu çalışmada incelenen 4 alt familyadan (Clytrinae, Cryptocephalinae, Chrysomelinae ve Cassidinae) 3 tanesi yani Clytrinae, Chrysomelinae ve Cryptocephalinae üyeleri arasında büyük bir çeşitlilik görülmektedir. Bu alt familyalarda erkek genital morfolojileri sadece alt familya düzeyinde değil, hatta aynı cins içerisinde dahi (Örneğin, Cryptocephalus ve Chrysolina cinsleri) büyük farklılıklar göstermektedir. Bu durum bu alt familyaların polifiletik kökene sahip olduğunu ortaya koymaktadır. Cassidinae alt familyası üyelerinde erkek genital morfolojileri az ya da çok birbirine yakın özellikler ortaya koymaktadır. Bu da bize filogenetik olarak Cassidinae alt familyası üyelerinin ortak bir atadan geldikleri yani monofiletik bir grubu oluşturduklarını göstermektedir. Ayrıca yapılan incelemeler göstermiştir ki Cryptocephalus (Cryptocephalus) alt cinsi yeni alt cinsler halinde bölümlenmeye ihtiyaç duyar.Anahtar Kelimeler : Chrysomelidae, Bolu, Düzce, Kırıkkale, Erkek Genitali, Morfoloji.
Özet (Çeviri)
In the present work; the collected specimens by H. Özdikmen from various localities in Kırıkkale, Bolu and Düzce provinces in 2010-2011 were evaluated in light of the male genital morphologies.As the result of identification of the specimens, 37 species of 4 subfamilies as Clytrinae, Cryptocephalinae, Chrysomelinae and Cassidinae were determinte. General morphologies and male genital morphologies of the determined species were presented and photographed in the texts in detailed. In the results of the examinations, very big differences between the members of the subfamilies Clytrinae, Chrysomelinae and Cryptocephalinae which are three of totally four determined subfamilies, were observed. Male genital morphologies in these subfamilies were showed a very big difference that not only at the subfamily level but also at the genus level. Even distinct differences in the same genus can be recognize (e.g. the genera Chryptocephalus and Chrysolina). The status was proved that this subfamilies are originated poliphyletically. The male genital morphologies are showed more or less anologies in the members of subfamily Cassidinae. The status was proved that the subfamily Cassidinae is originated monophyletically. Also according to observetions of the present work, the subgenus Cryptocephalus (Cryptocephalus) can be separed into new subgenera.Key Words : Chrysomelidae, Bolu, Düzce, Kırıkkale, Male Genital, Morphology.