Ge(100) yüzey faz geçişlerine kusurların etkisi
Effects of defect on Ge(100) surface phase transitions
- Tez No: 338709
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT KUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada, Ge(100) %0, %1 ve %2 kusurlu yüzeylerin kritik davranışı Ising modeli temel alan Creutz Cellular Automaton soğutma algoritması ile incelenmiştir. Hesaplamalar, periyodik sınır koşulları göz önüne alınarak, Lx×Ly=30×300, 60×600, 90×900 ve 120×1200 kenar uzunluklu dikdörtgen örgüler kullanılarak yapılmıştır. İncelemeler, deneysel STM yüzey görüntüleri ile dimer yönelimlerinin uyumlu olduğu bir ? oranı ile ayrılması gerektiğini göstermiştir. Sonsuz örgü kritik sıcaklık değerleri kusurlar için elde edilmiş, deneysel ve teorik sonuçlarla karşılaştırılmıştır. Son olarak, %2 kusurlu yüzeyler, deneysel STM yüzey resimleri ile iyi bir uyum içinde olduğu gösterilmiştir.Anahtar Kelimeler : Ge(100) yüzeyi, Cellular Automaton, Ising Model, Yüzey yapılanmaları, c(4×2)?2×1 faz geçişi, c(4×2) yüzey yapılanması, 2×1 yüzey yapılanması, p(2×2) yüzey yapılanması, kritik davranış.
Özet (Çeviri)
In this study, critical behaviour of Ge(100) surfaces with %0, %1 and %2 defects is intestigated by using cooling algorithm which is improved from Creutz Cellular Automaton based on Ising Model. The simulation are carried on rectangular lattice with linear dimensions Lx×Ly=30×300, 60×600, 90×900 and 120×1200 using periodic boundry conditions. The investigations showed that to obtain dimer orientations agreement with experimental STM surface images, spin averages must be seperated with ? proportion. Infinite lattice critical temperatures corresponding to defects are obtained and compared with experimental and theoretical results. Finally, we show that surfaces with %2 defects is in good agreement with experimental STM surface image.Key Words : Ge(100) surface, Cellular Automaton, Ising Model, Surface reconstruction, c(4×2)?2×1 phase transition, c(4×2) reconstruction, p(2×2) reconstruction, 2×1 reconstruction, critical behaviour.