Çok yönlü personellerin değerlendirilmesi ve üretim hattı personel atama problemi için bir optimizasyon modeli
Evaluation of employees with multiple skills and optimization of multi-line employee allocation problem
  1. Tez No: 338742
  2. Yazar: SEMA ÖZÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN DAĞDEVİREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Personel atama, emek yoğun üretim sistemlerinde verimliliği, dolayısıyla karlılığı etkileyen önemli kararlardan birisidir. Emek yoğun üretim sistemleri genellikle küçük, basit ve ucuz makine ve ekipmanlar gerektirir. Bu sistemlerde üretim personeli, makine yoğun üretim sistemlere göre sayıca daha fazladır ve personel ataması hattın hızını direkt olarak etkilemektedir. Pratik uygulamalarda üretim faaliyetlerini gerçekleştirmek üzere personelin performansı, kabiliyeti önemli bir kısıt iken; literatürde personel atama problemlerinde bu kısıt göz ardı edilmektedir. Personel atama kararlarının niteliği ve doğruluğu büyük ölçüde atanan personelin deneyimine, yetkinliğine, işe uyumuna, performansına ve kişisel özelliğine bağlıdır. Personel atama problemi için önerilen yaklaşım 3 aşamadan oluşmaktadır: Birinci aşama; personel performanslarının değerlendirilmesinde kullanılacak kriter/alt kriter önceliklerinin bulanık AHP yöntemi kullanılarak belirlenmesi. İkinci aşama; nitel ve nicel alt kriterler temelinde personellerin performansını değerlendirirerek alfa kesme yöntemi ile personel performans değerlerinin elde edilmesi ve performansa dayalı personel kategorilerinin oluşturulması. Üçüncü aşama; karışık tamsayılı doğrusallaştırılmış programlama modeli kurarak aylık ürün talebini karşılamak üzere üretim hatlarına optimum personel ve ürün atamasının gerçekleştirilmesi. Personel atama optimizasyonunda amaç, yetenek seviyesi ile atanan personel miktarı çarpımını minimize etmek olarak belirlenmiştir. Böylece yetkin personel ataması minimize edilecek ve daha sonraki atamalarda esneklik sağlanacaktır. Metodolojinin, gerçek yaşamda uygulanabilirliğine perspektif oluşturmak için bir elektronik firmasında uygulaması yapılmıştır. Yapılan tezde, tüm üretim zamanları ve talepler deterministiktir, bir üretim hattına sadece bir çeşit ürün atanabilirken, talep bölünebilmektedir.Anahtar Kelimeler :Personel Değerlendirme, Personel Atama, Çok Ölçütlü Karar Verme, Bulanık AHP, Alfa Kesme Yöntemi, Karı?ık Tamsayılı Programlama
Özet (Çeviri)
Employee allocation is one of the most important decision that can achieve productivity gains in a labor-intensive manufacturing system. Labor-intensive manufacturing systems usually consist of small, simple and inexpensive machines and equipments. The employee involvement in labor-intensive manufacturing line is greater than in machine-intensive manufacturing lines and indeed employee allocation directly affects the output rate of the line. Literature focusing on the employee allocation problem does not consider the difference in operation skill requirement, which is often a constraint for practical applications. The quality of employee allocation decision is largely depending on experiences, qualifications, job orientation, performance, personal characteristics of the allocated employee. The proposed approach which is motivated by this strong relationship between performance of employees and the final allocation decision has three phases; first phase is weightining the employee evaluation criteria by using Fuzzy AHP, second phase is evaluating of the multi-skilled employees based on both qualitative and quantitative criteria and determining the categories by using a combination of the alpha cut analysis and a non-parametric statistical test_Kruskal Wallis, third phase is determining the optimal solution of the multi-line employee allocation problem by formulating the linearized nonlinear MIP model. The optimization problem of finding an allocation of workers to the line minimizes the multiplication of staffing and skill levels and determines the minimum number of workers which satisfies the monthly demand. An actual application in an Turkish Defense Industry firm is also represented to prove the practicality of the method in reality. In application, all processing times and demands are deterministic and in an manufacturing line there is only one kind of product, but for a product lot-splitting is allowed.Key Words : Employee Evaluation, Employee Allocation, Multiple Criteria Desicion Making, Fuzzy AHP, Alpha Cut Method, Mixed Integer Programming