Ankara'daki özel sürücü kurslarının performans değerlendirmesi
Evaluation of performance of special driving courses in Ankara
  1. Tez No: 338744
  2. Yazar: M. ALPARSLAN GÜLEÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN SÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Trafik, Traffic
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Trafik Planlaması ve Uygulaması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Hızlı şehirleşme ve toplumun refah düzeyindeki artışa paralel olarak artan sürücü sayısının temel eğitimini veren Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) gözetiminde çalışan özel sürücü kurslarının başarısı mezun ettiği sürücü adaylarının MEB'in yaptığı üç kategorideki ortak sınavdaki başarıyla belirlenir. Bu çalışmada Ankara'da sürücü eğitimi veren özel sürücü kurslarından verilerine ulaşılabilen 16 adet sürücü kursunun performans değerlendirmesi yapılmıştır. Performans değerlendirmede kullanılan yöntemlerden olan ve bu çalışmada kullanılan Veri Zarflama Analizi (VZA), temelinde doğrusal programlama ilkelerine dayanan, parametresiz (belirli bir bağıntısı olmayan) bir yöntem'dir. VZA, statik bir analiz şekli olup, tek bir dönemde karar birimlerinin verilerini kullanarak bir yatay kesit analizi yapar. Analizde, sürücü eğitimi verdiği kursiyerlerinin girdikleri sınavlardaki maksimum başarısını dikkate alan ve minimum başarısızlığı kabul eden ve işletme karlılığını maksimum yapan farklı üç model oluşturulmuştur.Anahtar Kelimeler :Veri zarflama analizi, sürücü kursları, performans
Özet (Çeviri)
Rapid urbanization and the increase in welfare of the society in line with the increasing number of drivers that basic education of the Ministry of National Education (MEB), a special driver working under the supervision of graduate courses, the success of the three categories of driver's prospective partner in the exam successfully determined the MEB. In this study, in Ankara, driver training courses, private drive, which drive the course of 16 units of performance assessment is made accessible to the data. Performance evaluation of the methods used in this study and used the Data Envelopment Analysis (DEA), on the basis of the principles of linear programming, based on parameters (non-specific equation) method. DEA, is a form of static analysis, using data from single units in the decision makes a horizontal cross-sectional analysis. Analysis, driver education training in the field consider the maximum success and profitability of the three models are different from the established maximum.Key Words : DEA, Performance, Special Driving Courses