Geleneksel nohut mayasının ve üretiminde kullanıldığı poğaçaların bazı özellıklerinin incelenmesi
Investigation of some properties of traditional chickpea yeast and it's use in pastry
  1. Tez No: 338796
  2. Yazar: GANİYUSUF NARLIOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAHRİ ÖZSİSLİ, DOÇ. DR. KENAN SİNAN DAYISOYLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada, ticari maya (TM) ve nohut mayası (NM) ile her iki mayadan oluşan karışım maya (TM + NM) kullanılmış, bu mayaların hamur kalitesi ve son ürün üzerine etkileri incelenmiştir. Materyal olarak kullanılan maya tipleri, hamur yapımında kullanılan suda çözülerek hamurlar hazırlanmış ve bu hamurların farinograf ve ekstensograf değerleri incelenmiştir. Analiz sonuçlarına göre nohut mayalı hamur, mayasız hamura oranla daha yumuşak bir yapı, kopmaya karşı ise daha dirençli bir yapı oluşturmuştur. Elde edilen poğaça hamurlarından en düşük pH?ya sahip olan hamurun nohut mayalı hamur olduğu tespit edilmiştir. Hazırlanan hamurlardan elde edilen poğaçaların pH, spesifik hacim, nem, su aktivitesi ve duyusal özellikleri incelenmiştir. pH değeri en düşük olan poğaça 4.26 ile NM?li poğaça, spesifik hacim değeri en fazla olan poğaça 3.13cm3/g ile TM?li poğaça olduğu belirlenmiştir. Dört günlük raf ömrü bakımından üç maya tipi ile hazırlanan poğaçalardaki nem kaybı ve su aktivite değerleri karşılaştırmalı olarak incelendiğinde; NM?li poğaçanın, diğer mayalarla hazırlanan poğaçalara göre daha az nem kaybı ve daha düşük su aktivitesi değişimine sahip olduğu gözlenmiştir. Duyusal özellikler açısından; TM + NM ile mayalanan poğaçalarda genel olarak istenen özelliklerin elde edildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, commercial yeast, chickpea yeast and mixing yeasts (commercial yeast + chickpea yeast) were used and the effects of these yeast on dough quality and final products were investigated.Doughs were prepared by dissolving in water of all yeasts types. Farinograph and extensograph properties of the prepared doughs were investigated. According to the results of analysis, dough fermented with chickpea yeast was found to be softer and more resistant to breaking than unfermented dough. Pastry dough fermented with chickpea yeast had the lower pH value than other pastry doughs tested. The pH, spesific volume, humidity, water activity and organoleptic properties of the pastries prepared by using doughs were investigated. The results showed that chickpea yeast pastry had the lowest pH value with 4.26 and commercial yeast pastry had the highest spesific volume with 3.13 cm3/g. During the four days of shelf-life, when the values of moisture loss and water activity in pasty prepared with three types of yeast investigated in comparatively; pastry with chickpea yeast was observed to show the most moisture loss and water activity. After the examination of organoleptic properties, pastries with mixing yeasts had the desired features in general terms.