Exact renormalization group on point interactions
Noktasal etkileşimlerde tam renormalizasyon grubu
  1. Tez No: 338892
  2. Yazar: CEM ERÖNCEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN TEOMAN TURGUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu tezin amacı, göreli olmayan kuantum mekaniğindeki noktasal etkileşimlerin, Tam Renormalizasyon Grubu teknikleri kullanılarak yapılan, pertürbasyon dışı bir renormalizasyon yönteminin aktarımıdır. İncelenen model, bir parçacığın çeşitli Riemann katmanlı uzaylarında (Öklid Düzlemi R^2, Hiperbolik Düzlem H^2, Küre S^2) bir Dirac-Delta potansiyeli ile etkileşimidir. Her üç uzayda da, problem logaritmik ıraksaklıklar içerir; dolayısıyla regülarizasyon ve renormalizasyon işlemlerine ihtiyaç vardır. Renormalizasyon, Tam Renormalizasyon Grubu yöntemi ile yapılmıştır ve bunun sonucunda, bir yalın enerji seviyesi \Lambda ile bir efektif enerji seviyesi \lambda arasındaki serbestlik dereceleri toplanıp sistemin tanımının dışına alınarak, efektif kuplaj sabiti için bir akış denklemi türetilmiştir. Bu çalışmanın temel sonucu, akış denklemlerinin, incelenen üç katmanlı uzayda da birebir aynı formda olduğudur.
Özet (Çeviri)
The goal of this thesis is to present a non-perturbative renormalization of point interactions in non-relativistic quantum mechanics using Exact Renormalization Group (ERG) techniques. The analyzed model is a particle interacting with a Dirac-Delta potential on various two dimensional Riemannian Manifolds, namely the Euclid Plane R^2 , the Hyperbolic Plane H^2 , and the Sphere S^2 . In all cases the problem contains logarithmic divergences, hence regularization and renormalization are needed. The renormalization is performed using the ERG method, where one gets an expression for the flow equation of the effective coupling constant by integrating out degrees of freedom between the bare scale \Lambda and the effective scale \lambda. The main conclusion ofthis work is to show that the flow equations are identical in all three manifolds under