Determining the factors affecting purchase intention of Turkish consumer towards chinese smartphone brands
Türk tüketicilerin çinli akıllı telefon markalarına yönelik satın alma niyetini etkileyen faktörlerin belirlenmesi
  1. Tez No: 629914
  2. Yazar: SETTAR TOLGA KİNİ
  3. Danışmanlar: DR. FATMA ÖZGE BARUÖNÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Doğuş Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmanın amacı Türk tüketicinin Çinli akıllı cep telefonu markalarını satın alma niyetini etkileyen unsurları tespit etmektir. Mevcutta Türk tüketicinin akıllı cep telefonu satın alma niyetini araştırmış çalışmalar bulunmaktadır. Bu çalışma pazar payı artan Çinli akıllı telefon markları ile Türk tüketicinin satın alma niyeti kesişim alanına odaklanıyor. Satın alma niyetiyle beş etkileyici faktör arasındaki ilişkiyi anlamak için gerekçeli eylem teorisine dayanan birtakım hipotezler öne sürülmüştür. Bu faktörler ekonomik değer, algılanan kalite, algılanan mahremiyet, yenilikçilik ve öznel normlardır. Ayrıca yaş, aylık net gelir, eğitim düzeyi gibi demografik özelliklerin Çinli akıllı telefon tercihine etkisi incelenmiştir. Veri toplama için 364 geçerli katılımcı ile çevrimiçi anket yapılmıştır. Tüm cevaplar SPSS programı kullanılarak işlendi. Sonuç olarak, Ekonomik değerin Türk tüketicinin Çinli telefon markalarını satın alma niyetini etkileyen en büyük faktör olduğu görüldü. Ayrıca, Türk tüketiciler akıllı telefon seçerken algılanan kaliteye ve öznel normlara önem veriyor. Önceki faktörlerden farklı olarak, tüketiciler Çinli cep telefonları satın alırken yeniliklere ve algılanan mahremiyete dikkat etmiyor. Tüketicilerin demografik özelliklerinin Çinli akıllı telefonları almaya etkisi tespit edilmedi. Çalışmaya göre, Çinli markalar cep telefonu geliştirirken ve pazarlarken uygun fiyat ve kaliteye odaklanmalıdır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to identify elements which impact Turkish consumer's intent to buy Chinese smartphone brands. There are studies on purchase intention of Turkish consumer's preferences on smartphones. In addition, this study focuses on intersection of rising Chinese brands and Turkish consumers purchase intention on smartphones. A number of hypothesis have been proposed based on theory of reasoned action in order to understand relation between purchase intention and five influential factors. These factors are economical value, perceived quality, perceived privacy, innovation and subjective norms. In addition, the effect of demographic characteristics such as age, monthly net income, education level on Chinese smartphone preference was examined. For data collection, Online survey was conducted with 364 valid participants. All responses were processed using the SPSS program. As a result, Economic value is the biggest factor affecting the Turkish consumer's intention to buy Chinese phone brands. Moreover, Turkish consumers attach importance to perceived quality and subjective norms when choosing smartphone. Unlike previous factors, consumers don't pay attention to innovation and perceived privacy when buying Chinese mobile phones. Demographic characteristics of consumers have no effect on buying Chinese phones. According to the study, Chinese brands should focus on affordable price and quality when developing and marketing mobile phones.