From five dimensional flat spacetime to our four dimensional braneworld via kaluza-klein
Kaluza-klein aracılığı ile beş boyutlu düz uzayzamandan bizim dört boyutlu uzay-zamanımıza
- Tez No: 338893
 - Danışmanlar: PROF. DR. METİN ARIK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
 - Yıl: 2013
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 71
Özet
Beş boyutlu kozmoloji modellerinde beşinci boyut genellikle diğer uzay boyutları gibi ele alınır. Bu çalışmada beşinci boyut bir zaman boyutunun metriğe eklenileceği şekilde ele alınılmaktadır. Başlangıç metriğimizde $x, y, z$ koordinatlarından oluşan üç boyutlu uzayın ölçek faktörünü hem zamana hem iç uzaya, fazla boyuta, bağlı alıyoruz. Zaman ve iç uzayın metrik katsayılarını da ortak ve iki boyuta birden bağlı kabul ediyoruz. İç uzayımız dört boyutlu uzay-zamanın, zaman ise dört boyutlu uzayın evrilmesini kontrol ediyor. Bu hali ile iç uzayın üstlendiği görev zaman ile aynı. Böyle bir metriğe tüm gerekli dört boyutlu kozmolojilerin lokal olarak gömülebile-ceği, beş boyutlu düz, hem Ricci düz hem konformal düz, bir uzay-zaman elde ediyoruz. Burada, ışımanın, maddenin veya karanlık enerjinin ağırlıklı olduğu gibi farklı durumlar, serbest parametrelerin belirli değerlerine, her seçenek de farklı bir koordinat sistemine karşılık geliyor. Bu olası koordinat sistemlerinden hangisinin kozmolojik koordinatlar olabileceği sorusunu ele alıyoruz. En sade ve boyut analizi açısından en uygun koordinatlar doğrusal olarak genişleyen bir evrene denk geliyor. Kozmik koordinatlar seçimimizde iç uzayın negatif yönde uzanmamasını şart koşarak bir zar-evren modeli le karşılaşıyoruz. Bu modelde içerisi boş, tüm madde alanları zara hapis olmuş durumda. Üç boyutlu uzay zamanın zardan uzakta sıfıra kadar küçülmesi mümkün. Kısaca bizim dört boyutlu dünyamız bu dört boyutlu zardan oluşmakta.
Özet (Çeviri)
In five dimensional cosmological models, the convention is to include the fifth dimension in a way similar to the other space dimensions. In this work we attempt to introduce the fifth dimension in a way that a time dimension would be introduced. In our metric ansatz we take the scale factor of three dimensional space, the $x, y, z$ coordinates, to depend on both time and internal space. We allow time and internal space, the extra dimension, to share the same metric coefficient that depends on both dimensions. Our internal space governs the evolution of four dimensional spacetime and time governs the evolution of all four spatial dimensions. As such time and internal space play similar roles. From such a metric, we obtain a five dimensional flat, meaning both Ricci flat and conformally flat, spacetime into which all relevant four dimensional cosmologies can be locally embedded. Different cases, such as radiation, matter or dark energy dominated cosmologies, correspond to different choices of the free parameters. Each choice is a different frame. We argue about which frame might be the cosmological frame. The choice that is simplest and most convenient in terms of dimensional analysis, amounts to a linearly expanding universe.