Genel relativistik kozmolojide collineation ve inheritance simetri problemi
- Tez No: 65859
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAMİ YAVUZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 33
Özet
ÖZET GENEL RELATİVÎSTİK KOZMOLOJİDE COLLINEA TION VE INHERITANCE SİMETRİ PROBLEMİ YILMAZ, İhsan Doktora Tezi, Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Tez Yöneticisi; Prof. Dr. İlhami YAVUZ Mart 1997, 25 sayfa Bu çalışmada gravitasyon kaynağının string bulutu ve string akışkanı olduğu özel gravitasyon alanlarının inheritance simetri özellikleri incelenmiş ve bu özelliklerin string bulutu özel halinde durum denkleminin elde edilişindeki önemi üzerine de durulmuştur. Ayrıca, problemin bir uygulaması olarak string bulutu ve string akışkanlı Einstein alan denklemlerinin statik küresel simetrik metrik özel halinde exact çözümleri elde edilmiş ve bu çözümlerin asimptotik davranışları ve fiziksel özellikleri tartışılmıştır. Anahtar kelimeler : CKV, inheritance simetri, string bulutu, string akışkanı, kollinasyon.
Özet (Çeviri)
Abstract THE PROBLEM OF COLLINEATION AND INHERITANCE SYMMETRY IN THE GENERAL RELATIVISTIC COSMOLOGY YILMAZ, İhsan Ph.D. in Department of Astronomy and Space Sciences Supervisor.: Prof. Dr. İlhami YAVUZ March 1997, 25 pages In this study, inheritance symmetry features of the special gravitational fields which are string cloud and string fluid as sources of the gravitation have been examined and it has been also dwelled on the importance of obtaining of the state equation in which these features are the special case of the string cloud. Furthermore, as a application of this problem, the exact solutions of Einstein's field equations with string cloud and string fluid source have been obtained in the special case of static spherical symmetric space-time and asymptotic behaviors and physical features of the solutions have been discussed. Keywords : CKV, inheritance symmetry, cloud of string, fluid of string, collineation.