Hysteretic behaviour of a simple Charge Density Wave system
Basit bir Yük Yoğunluğu Dalga modelinin histeresis davranışı
  1. Tez No: 338894
  2. Yazar: MUSTAFA MERT TERZİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHİTTİN MUNGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
  12. Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu tezde, bir boyutlu Yük Yoğunluğu Dalga modelinde histeresis davranışları araştırıldı. Bu tür sistemler periodik potansiyel içinde birbirleriyle elastik etkileşimde bulunan ve rastgele faza sahip parçacıklar ile temsil edilirler. Bu sistemler ayrıca her parçacık üzerine aynı ektide bulunan bir dış kuvvet ile sürülürler. Yük Yoğunluğu Dalgaları statik durumdan dinamik duruma geçiş modelleridir. Eşik kuvvetinden küçük kuvvetler için bütün konfigürasyonlar statiktir ve bu eşik kuvvetinden büyük kuvettlerde dinamik davranış elde edilir. Bizim incelediğimiz sistemler sadece iki tane eşik konfigürasyonuna sahiptir. Bu iki eşik konfigürasyonu pozitif ve negatif kuvvet uygulanarak elde edilir. Burada bu konfigürasyonlar arasındaki histeresis davranışlarının nasıl oluştuğu incelendi. Sabit bir sistem boyutu için kuvveti değiştirerek elde edilebilecek sonlu sayıda statik konfigürasyon vardır. Eşik kuvvetinden başlayarak bir dizi kuvvet uygulayıp erişilebilinen konfigürasyonlar erişilebilinir konfigürasyonlardır. Sistemin boyutu L ve erişilebilinir konfigürasyonlar arasında bir kuvvet yasası bulduk. Ayrıca modelimizde dönüş noktası hafızası özelliği gözlemledik.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the hysteretic behaviour in a simple 1D Charge Density Wave (CDW) system is investigeted. Such systems can be represented as elastically coupled particles in a periodic potential with a random phase-offset in the presence of a uniform external force. CDWs are models for depinning transitions: for a force smaller then a threshold force, all configurations are static, while a sliding dynamic behavior is obtained when the threshold force is exceeded. The systems we consider have two unique and distinct threshold configurations, corresponding to reaching the threshold via positive and negative force increments. We study how hysteresis occurs in between these two threshold configurations. For a fixed system size, there are finite number of pinned states that can be obtained by arbitrarily varying the external force while keeping the system in the pinned onfiguration.We find a power law relation between system size L and the total number of reachable states which are the configurations that can be reached from the threshold configurations by equence of increasing or decreasing forces. We also observe that our model has the return-point memory effect.