SIK3 involvement in FGF2 signaling in müller cells
SIK3'ün müller hücrelerinde FGF2 sinyal iletimine katılımı
  1. Tez No: 338919
  2. Yazar: YILDIZ KOCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KUYAŞ BUĞRA BİLGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biyoloji, Genetik, Biochemistry, Biology, Genetics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Retinal Müller hücrelerinin FGF2 tarafından stimülasyonu hücre proliferasyonu ve sağkalımı benzeri süreçleri Ras/MAPK ve PI3K/Akt yolaklarini aktifleştirerek düzenler. Bu yolakların temel düzenlenme yöntemleri arasında yolak elemanlarının fosforilasyon/defosforilasyon yoluyla post-translasyonel olarak modifikasyonu yer alır. Laboratuvarımızda elde edilen veriler bir serin/threonin kinaz olan SIK2'nin FGF2'ye bağlı bu düzenleyici sistemde rol aldığını önermektedir. SIK aile üyeleri arasında bulunan yüksek derecedeki dizin ve işlev benzerliğini göz önünde bulundurarak, bu çalışmada bir diğer serin/threonin kinaz olan SIK3'ün Müller hücrelerinde FGF2 sinyal iletimine katılım olasılığının irdelenmesi amaçlanmıştır. Bu çerçevede SIK3 proteinin fosforilasyon statüsünde ve anlatım profilinde FGF2'ye bağlı olarak meydana gelen değişimler Müller hücrelerinde irdelenmiştir. Verilerimiz FGF2 stimülasyonu ile SIK3'ün total serin fosforlanma düzeyinde 10. dakikada maksimuma ulaşan geçici bir artış olduğunu göstermektedir. Aynı koşullarda total threonin fosforlanmasında 5 dakika içinde düşüş gözlenmiş, tirozin fosforlanmasında ise bir değişiklik saptanmamıştır. Diğer yandan, SIK3'ün hücresel ifade seviyelerinde FGF2'ye bağlı olarak 10. dakikada maksimuma ulaşan geçici bir artış gözlendi. Bu sonuçlar Müller hücrelerinde SIK3'ün FGF2 sinyal yolağında düzenleyici bir rolü olabileceğini önermektedir. SIK3'ün ERK fosforlanma motifini içermesi ve bu iki kinazın FGF2'ye bağlı aktivasyon profillerindeki benzerlikten yola çıkarak çalışmanın ikinci bölümünde, Müller hücrelerinde ERK'in bu yolak bağlamında SIK3'ün bir üst kinazı olma olasılığını değerlendirdik. Verilerimiz FGF2 stimülasyonu öncesinde ERK aktivitesinin inhibe edilmesi ile SIK3 serin fosforlanma düzeylerinin düştüğünü, SIK3 treonin fosforlanmasında ise artış olduğunu göstermiştir. Bu sonuçlar Müller hücrelerinde ERK'in SIK3'ün fosforlanma statüsünü FGF2'ye bağlı olarak düzenlediğini önermektedir.
Özet (Çeviri)
FGF2 stimulation of Müller cells regulates several processes including cell proliferation and survival by triggering the activation Ras/MAPK and PI3K/Akt pathways. Data from our lab indicate that serine/threonine kinase SIK2 regulates FGF2 signaling pathway. Regarding the high level of sequence and functional similarity between SIK family proteins, we aimed to investigate the possibility of SIK3, which is also a serine/threonine kinase, being involved in FGF2 signaling in Müller cells. To understand if SIK3 is involved in FGF2 signaling pathway, we examined FGF2-dependent changes in the phosphorylation status and expression pattern of SIK3 in Müller cells. Our results showed that SIK3 undergoes a transient increase in total serine phosphorylation levels, peaking in 10 mins of FGF2 stimulation, whereas total threonine phosphorylation levels show a transient decrease in 5 mins of FGF2 stimulation and then recover back to its basal levels. We observed no tyrosine phosphorylation at any point of FGF2 stimulation. SIK3 protein expression, on the other hand, significantly increased in 10 mins of FGF2 stimulation and decreased back to initial levels. These results suggest that SIK3 may have a regulatory role in FGF2 signaling pathway in Müller cells. Based on the presence of ERK phosphorylation motif on SIK3 and paralel profiles of FGF2-dependent ERK and SIK2 activation, in the second part, we explored the possibility of ERK being an upstream regulatory kinase of SIK3 in the context of FGF2 signaling in Müller cells. Our data revealed that the inhibition of ERK activity prior to FGF2 treatment results in reduced serine phosphorylation of SIK3, whereas threonine phosphorylation was enhanced compared to the controls. These results are consistent with the hypothesis that ERK regulates SIK3 phosphorylation status in Müller cells in an FGF2-dependent manner. Whether ERK directly or indirectly regulates SIK3 phosphorylation remains to be elucidated.