Üniversite kütüphanelerinde web 2.0 araçlarının kullanımı
Use of web 2.0 tools in university libraries
  1. Tez No: 339068
  2. Yazar: CANAN TAVLUOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SABRİYE SERAP KURBANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışmada, Web 2.0 uygulamalarının Türkiye?deki üniversite kütüphanelerinde kullanım durumlarını ve üniversite kütüphanecilerinin Web 2.0 teknolojileri konusundaki görüşlerini belirlemek amaçlanmıştır. Kütüphanecilerin gerek özel yaşamlarında gerekse mesleki yaşamlarında Web 2.0 teknolojilerinden ne ölçüde faydalandıklarını belirlemek amacıyla 84 sorudan oluşan bir anket hazırlanmış ve 354 kütüphaneciye uygulanmıştır. Ayrıca kütüphanelerde Web 2.0 uygulamalarından ne ölçüde faydalanıldığını belirlemek amacıyla kütüphane web sayfalarının içerik analizi yapılmıştır. Oluşturulan kontrol listesiyle kullanılan Web 2.0 araçları, bu araçların özellikleri ve kullanım amaçları belirlenmiştir. Kütüphanecilerin özel yaşamlarında kullandıkları araçları iş yaşamlarında da tercih ettikleri saptanmıştır. Anket sonuçlarına göre, katılımcıların tamamına yakını (%94,1) Facebook kullanmaktadır. Üniversite kütüphanelerinin %25,50?si Web 2.0 uygulamalarını kullanmaktadır. Sosyal ağlar en çok kullanılan (%17,44) Web 2.0 araçlarıdır. Katılımcıların %59,3ü (210 kişi) Wiki ve sadece %1,7?si sanal dünya uygulamalarını kullanmaktadır. Ancak üniversite kütüphanelerinde Wiki ve sanal dünya uygulamalarının kullanılmadığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to find out the use of Web 2.0 technologies in Turkish university libraries. Opinions of university libarians regarding Web 2.0 is also investigated. A questionnaire consisting of 84 questions was prepared and applied to 354 librarians in order to find out to what extend they use Web 2.0 technologies in their personal and professional lifes. Furthermore, a content analysis was carried out to discover to what extent Web 2.0 applications are used in libraries. A checklist was used to collect and record data from websites regarding the use of Web 2.0 tools. Findings indicate that librarians prefer usin the same tools in their private and professional lives. Majority the participants (94.1%) are using Facebook. 25.50% of university libraries use Web 2.0 application. Social networks are the most frequently (17.44%) used and preferred tools. While 59.3% (210) of participants use Wikis, only 1.7% use virtual world applications. On the other hand, findings indicate that neither Wikis nor virtual world applications are used in university libraries.