A post-structuralist approach to the un based international refugee regime
Birleşmiş milletler temelinde uluslararası mülteci rejimine post-yapısalcı bir yaklaşım
  1. Tez No: 339069
  2. Yazar: BURÇİN NİLAY KALINBAYRAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEN ÇELEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu tezin amacı, 1951 Mültecilerin Hukuki Statüsüne İlişkin Cenevre Sözleşmesini, 1967 New York Protokolünü ve Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğini (BMMYK) temel alarak Birleşmiş Milletler çerçevesinde gelişen uluslararası mülteci rejimini post-yapısalcı bir perspektiften incelemektir. Post-yapısalcığın çalışmanın ana teorik yaklaşımı olarak seçilmesinin sebebi, devletin Uluslararası İlişkilerin en önemli aktörü olarak kabul edilişini sorgulayan ve içerisi-dışarısı gibi zıt kavramlar arasındaki hiyerarşik yapılanmaları araştıran eleştirel doğasıdır. Bu açıdan bakıldığında çalışmanın odak noktası, sınırlar çerçevesinde içerisi ve dışarısı arasındaki farkı vurgulayarak güvenlik odaklı bir söylem yaratan devletin uluslararası mülteci rejimini şekillendiren rolüdür. Bu bağlamda çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, Birleşmiş Milletlerin mültecileri korumaya yönelik tarihine ve Cenevre Sözleşmesi ile New York Protokolünün önemli maddelerine değinilmektedir. İkinci bölümde, post-yapısalcılığın temel çıkarımları, Jaques Derrida'nın yapı sökümü modeli ve Michel Foucault'nun biopower ve soy kütüğü çözümlemesi çerçevesinde açıklanmaktadır. Üçüncü bölümde uluslararası mülteci hukuku, post-yapısalcı bir yaklaşımla ele alınmaktadır. Bunun için öncelikle Cenevre sözleşmesi eleştirel bir şekilde tekrar okunmakta ve bazı tartışmalı kavramlar değerlendirilmektedir. Daha sonra, özellikle Batılı devletlerin değişik söylemlerinin mülteci rejimini nasıl etkilediğini örneklemek için Soğuk Savaş ve 11 Eylül sonrası olmak üzere iki farklı dönem incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to analyze the United Nations (UN) based international refugee regime by focusing on the 1951 Convention and 1967 Protocol relating to the Status of Refugees and the implementations of the United Nations High Commission for Refugees (UNHCR) from a post-structuralist perspective. The reason why post-structuralism is chosen as the main theoretical approach is its critical nature that questions how the state is accepted as the main actor of the International Relations, and that investigates the hierarchical structures of binary oppositions like inside and outside. From this point of view, the study indicates the role of the state that shapes the international refugee regime with a security-based discourse by highlighting the differences between the inside and outside of the borders. In this sense, the study consists of three chapters. The first chapter presents a brief history of the UN based refugee protection, and points out the main provisions of the Convention and the Protocol relating the Status of Refugees. The second chapter remarks the main arguments of post-structuralism by focusing on Jacques Derrida's method of deconstruction and Michel Foucault's genealogical analysis and biopower. The last chapter evaluates the international refugee regime within the post-structuralist framework by rereading the Convention with a critical approach to discuss some disputable concepts. Then, the study investigates on two periods, the Cold War and the September 11, to exemplify how varying discourses of states affected international refugee regime.