Anadolu ve meslek lisesi yöneticilerinin bilgi yönetimi yeterliklerinin, yönetici ve öğretmen görüşlerine göre değerlendirilmesi(Yenimahalle ilçesi örneği)
Anatolia and vocational high school administrators competencies of knowledge management evaluation according to their opinions on themselves and teachers, (Sample of the yenimahalle district)
  1. Tez No: 339086
  2. Yazar: YEŞİM ÇELEBİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSÜN BASKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Eko. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu araştırmada, Anadolu ve meslek liselerinde görev yapan yöneticilerin bilgi yönetimi yeterliklerinin, kendilerinin ve öğretmenlerin görüşlerine göre belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini 2012-2013 eğitim-öğretim yılında Ankara ili Yenimahalle ilçesinde görev yapan 170 yönetici ve 2178 öğretmen oluşturmaktadır. Bu evreni temsil eden 141 yönetici ve 618 öğretmen örnekleme alınmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Eriş(2009) tarafından geliştirilen Bilgi Yönetimi Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde aritmetik ortalama, standart sapma ve t-testi kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular şöyle özetlenebilir: Okul türlerine göre yöneticilerin görüşleri arasında anlamlı farklılık bulunmamaktadır. Bunun dışında Anadolu liselerinde görev yapan yöneticiler yönetsel bilgi yönetiminin bilgi paylaşımı ve eğitsel bilgi yönetiminin bilgi kullanımı boyutlarında kendilerini ?en üst düzeyde yeterli görürken, meslek liselerinde görev yapan yöneticiler kendilerini üst düzeyde yeterli görmektedirler. Ölçeğin genelinde öğretmenlerin yöneticilerini orta düzeyde yeterli buldukları görülmüştür. Yönetsel bilgi yönetiminin bilgi depolama alt boyutunda öğretmenlerin görüşlerine göre okul türleri arasında anlamlı farklılık vardır. Eğitsel bilgi yönetiminin bilgi depolama alt boyutunda öğretmenlerin görüşlerine göre okul türleri arasında anlamlı farklılık vardır.
Özet (Çeviri)
In this research, the knowledge management competencies of Anatolian and Vocational high schools administrators, according to their opinions on themselves and the teachers were investigated. The research group was consisted of 170 administrators and 2178 teachers that worked during 2012-2013 academic year in Yenimahalle, Ankara. 141 administrators and 618 teachers of this research group were chosen for a representative sample of the population. ?The Scale of Knowledge Management?, which was devoloped by Eriş (2009), was used for data collection. Arithmetic avarage, standard deviation and t-test were used for data analyzing. The results of this research can be summarised as following: There are no significiant differences between administrators opinions according to school types. Other than that, sharing knowledge of administrative knowledge management and using knowledge of educational knowledge management dimensions, administrators working in Anatolia high schools consider themselves as? competent at the highest levels?, while administrators who work in vocational high schools consider themselves ?competent level? . Throughout of the scale administrators were found to be middle level by teachers. There are significiant differences between teachers?opinions according to school types knowledge storing of administrative knowledge management sub-dimension. There are significiant differences between teachers?opinions according to school types knowledge storing of educational knowledge management sub-dimension.