Bilgisayar oyunları, yeni medya ve kimlik: Kuramsal arayışlar
Computer games, new media and identity: A theoretical search
  1. Tez No: 339087
  2. Yazar: UMUT YENER KARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AKSU BORA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu tez yeni medya ve kimlik konusunu bilgisayar oyunlarını merkeze alarak incelemeye çalışmaktadır. Ludolojik yaklaşımlarla koşut biçimde bilgisayar oyunlarının yeterli bir kavramsallaştırması için temsili-olmayan kuramlara ihtiyaç duyulduğu ileri sürülmektedir. Bunu başlangıç noktası alarak bilişsel bilimler, bilim ve teknoloji çalışmaları, posthümanizm ve felsefe de dahil olmak üzere çeşitli alanlardan yararlanarak kimlik ve video oyunlarını kuramsallaştırmak amacıyla holistik kuramsal çerçeveler ortaya konulup tartışılmaya çalışılmaktadır. Gilles Deleuze?ü merkezi bir figür olarak alıp, Manuel de Landa, Brian Massumi, Tim Ingold, Bruno Latour, Humberto Maturana ve Francisco Varela gibi önemli kuramcılardan yararlanarak, temsili medya kuramının ötesinde bilgisayar oyunlarını düşünmek için epey zengin bir literatürün var olduğu gösterilmeye çalışılmaktadır. Aynı zamanda bahsedilen çerçevelerin holistik doğalarından yararlanarak kültürel çalışmalar alanında doğa ve teknoloji ile ilgili fenomenler incelenirken ihtiyaç duyulan kuramsal çalışmalar için bu yaklaşımların verimli olabileceği önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis tries to study the topics of new media and identity with a focus on computer games. In line with ludological approaches I argue that computer games need non-representational theories to be adequately conceptualised. Taking this as a starting point I attempt to introduce and discuss holistic theoretical frameworks suitable for theorizing identity and video games by drawing from variety of fields including cognitive sciences, science and technology studies, posthumanism and philosophy. Taking Gilles Deleuze as a central figure alongside with other influential theoreticians like Manuel de Landa, Brian Massumi, Tim Ingold, Bruno Latour, Humberto Maturana and Francisco Varela, I argue that there is indeed a rich literature to draw on beyond representational media theory when thinking about computer games. Owing to holistic nature of discussed frameworks I also suggest that these perspectives are fertile for much needed theoretical work in cultural studies when studying nature and technology related phenomena.