Evaluating e-learning readiness of faculty of letters of Hacettepe university
Hacettepe üniversitesi edebiyat fakültesinin e-öğrenim uygulamasının hazırlık aşaması açısından değerlendirmesi
- Tez No: 339108
- Danışmanlar: PROF. DR. SABRİYE SERAP KURBANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bilgi çağında e-öğrenme bir ulusun küresel rekabet gücünü artırmak için önemli araçlardan biri olarak kabul edilmektedir. E-öğrenme, eğitim sisteminde uygulanmadan önce e-öğrenme hazırlık durumunu değerlendirmek önemlidir. Bu çalışmanın ana amacı, Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesinin e-öğrenmeye hazırlık durumunu değerlendirmektir. Araştırmada betimleme yöntemi ve veri toplamak için anket kullanılmıştır. Araştırmaya katılan 146 öğretim elemanı ve 311 son sınıf öğrencisi tabakalı örnekleme yöntemi ile seçilmiştir. Daha önce yapılan çalışmalardan faydalanılarak e-öğrenmeye hazırlık durumunu etkileyen faktörler şu şekilde belirlenmiştir: Teknolojiye ulaşılabilirlik ( sadece öğrenciler için, çünkü e-öğrenme doğası gereği öğrencilerin ikamet ettikleri yerden dolayısıyla uzaktan bağlanarak eğitim almalarını gerektirir), teknoloji kullanımı, kabullenme ve motivasyon, öz güven, eğitim ve kurumsal hazırlık. `?Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi e-öğrenmeye uyum sağlamaya hazır değildir?? şeklinde belirlenen ana hipotez kısmen kanıtlanmıştır. Bulgular Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi öğrencilerinin e-öğrenme için genel olarak hazır olduklarını ancak öğretim elemanlarının aynı düzeyde hazır olmadıklarını göstermektedir. Hem öğrenciler hem de öğretim elemanları Kurumsal Hazırlık açısından Fakülteyi yetersiz bulmaktadırlar. Her iki grup için Teknoloji Kullanımı hazırlık düzeyi beklenenin altındadır. Öğrencilerin Kabullenme ve Özgüven hazırlık düzeyi beklenenin üzerindeyken bu durum öğretim üyeleri için tam tersidir. Diğer taraftan her iki grup da e-öğrenmeye geçmeden önce eğitim gereksinimi duymaktadır. Sonuçlar aynı zamanda disiplin, yaş, statü ve cinsiyetin e-öğrenmeye hazırlığı etkileyen önemli faktörler olduklarını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In the information era, e-learning is considered as one of the means to increase the global competitiveness of a nation. Before e-learning is largely implemented in education system, it is important to assess the e-learning readiness. The main purpose of this research is to discover whether Faculty of Letters of Hacettepe University is ready for e-learning. Survey method and questionnaire are used for data collection. Stratified sampling was used to select samples. 146 instructors and 311 senior students participated in the research. Based on previous researches, factors which influence e-learning readiness were selected as: Availability of technology (only for students, because the nature of e-learning requires a distance connection generally from the residence of the student), use of technology, motivation and acceptance, self confidence and training, as well as institutional readiness. The main hypothesis of this study ?Faculty of Letters of Hacettepe University is not ready to adapt to e-learning? is proved partially. Based on findings, it can be interpreted that students of Hacettepe University Faculty of Letters are ready for e-learning. On the contrary instructors are not ready for e-learning at the same level. According to both instructors and students, Institutional Readiness is not satisfactory. Use of Technology Readiness is lower than expected level for both groups. Acceptance Readiness and Self Confidence Readiness of students are over the expected level, however it is the contrary for instructors. On the other hand, there is a good acceptance for training. Both instructors and students believe that they need to be trained before launching e-learning applications. Results also show that discipline, age, status and gender are significant factors for e-learning readiness.