Farabi'de akıl ve tasavvuf ilişkisi
The relationship between reason and mysticism on Farabi's view
- Tez No: 339185
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM MARAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Felsefesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Hazır bulunan araştırmada öncelikle aklın tarifi ve onun özelliklerinden ayrıntılı bir şekilde bahsedilmiştir. Ardından da Farabi'nin akıl anlayışı ve onun tarif etmiş olduğu aklın tasavvufi yönü tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu tez, önsöz, giriş, iki bölüm ve sonuçtan oluşmuştur. Birinci bölümde genel olarak aklın tarifine ve özellikle Farabinin Aklı nasıl tarif ettiğine ilişkin bilgiler sunulmuştur. Devamında ise Aklın, bilgi elde etme sürecindeki işlevini, gelişim aşamalarını ve hakikat karşısındaki konumu açıklanmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde Farabide sezgisel bilgiye ulaşmış aklın özellikleri ve tasavvufla kıyası sonrasında elde edilen sonuçları tarif edilmiştir. Burada daha çok ağırlık aklın tasavvuf kanalıyla değerlendirilmesi araştırıldığından, zaman zaman Başta Yesevi olmak üzere birkaç mutasavvufun görüşleri eklenmiştir. Mutasavvufların görüşlerine atıfta bulunurken tasavvufun da felsefe kadar akla önem verdiği anlaşılmıştır. Farabi?de aklın ahlaki yönü işlenirken, onun tasavvufla yakından ilişkili olduğu belirtilmeye çalışılmıştır. Sonuç olarak aklın, iyi ve kötüyü ayırt etmek suretiyle kullanıldığında, en büyük gayelerden birisi olan ahlaki erdeme ve mutluluğa vasıta olacağı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
First of all, in the minds of the study, there is a detailed description of the mind and its features. After that, goes Farabi thought, as he described his mental approach to the mind and tried to determine its direction of mystical consciousness. This thesis consists of a preface, introduction, two chapters and a conclusion. The first part is a description of the mind in general, and in particular the information Farabi mind that he described. In the sequel, the function of the data collection process, trying to explain the stages of development and the location of the mind in regard to the truth. The second section is an intuitive knowledge of the mind Farabi and comparison of the features in Sufism and the results obtained are described. From time to time has been considered a greater emphasis on mysticism, in particular added comments from Yasavi and other Sufis. It was found that the Sufi mystic mind gives the same value as a philosophy. When processing Farabi moral aspect of the mind, it was stated that it is closely connected with Sufism. As a result, the value of time the mind has to distinguish between good and evil and used for finding happiness which is one of the greatest moral virtues.