Afrika Birliği Örgütü'nden Afrika Birliği'ne barış ve güvenlik politikalarının dönüşümü
From organization of African unity to African Union the transformation of peace and security policies
- Tez No: 339193
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN UZGEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 224
Özet
Afrika Birliği Örgütü (ABÖ) 2003 yılında yerini Afrika Birliğine (AfB) bırakmış ve bu dönüşümde barış ve güvenlik politikalarındaki kırılma önemli bir rol oynamıştır. Değişen uluslararası sistemin yapısı ve Afrikalı dinamikler nedeniyle ABÖ 1990lardan itibaren politikalarında değişikliğe gitme ihtiyacı hissetmiştir. Ancak ABÖnün durumu bu değişikliklere ve daha müdahaleci bir barış ve güvenlik politikası izlemeye izin vermemiştir. Bunun üzerine Afrikalı liderler ABÖ?nün görevini tamamladığını ve daha etkin politikalar izleyebilecek başka bir örgütün kurulması gerektiğine karar vermişler ve AfB, Afrika halklarına daha barışçıl ve güvenli bir ortam sunabilmek için kurulmuştur. AfB kurulduktan sonra Burundi?den barışın tesisi için operasyon düzenlemiş ancak söz konusu operasyon BM Güvenlik Konseyinin iznini almadan düzenlendiği için bir tepki olarak değerlendirilmiştir. Bu tez çalışması da söz konusu durumu yeni bölgeselcilik perspektifinden ele almış ve ABÖ?den AfBye geçişin yeni bölgeselciliğin bir parçası olduğu için böyle bir dönüşümün yaşandığını ve bunun uzun erimde BM uyuşmazlık çözüm sistemine yönelik bir tepki olmayıp, ona içkin bir süreç olduğunu savunmuştur.
Özet (Çeviri)
In 2003, Organization of African Unity (OAU) has transformed to the African Unity (AU) and the peace and security policies of the organization played an important role in this transformation. Since 1990s, the changing international structure and African dynamics let OAU to reform its policies. However the construction of the OAU did not let the African states to pursue more interventionist policies under the umbrella of OAU. Inevitably African leaders decided that OAU had completed its mission and African states need a different kind of organization that would deal with the new way of African problems. In that sense, AU was established in order to provide a more secure and peaceful environment for the African people. For that purpose, AU organized a peace making operation in Burundi in 2004 without taking the authorization of the United Nations Security Council which was considered as a kind of challenge to the UN conflict resolution system. This thesis examined that process from the new-regionalisation perspective and argued that OAU?s transformation to AU was characterized with the peace and security policies and that is the part of new-regionalism which is an inherent part of the UN conflict resolution system instead of a challenger to it in the long run.