Arpa içeren hindi besi rasyonlarına enzim katılmasının besi performansına ve kesim özelliklerine etkisi
The Effects of enzyme supplementation to the barley based turkey diet on feeding and slaughter characteristics
- Tez No: 67690
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM AK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZ ARPA İÇEREN HINDI BESİ RASYONLARINA ENZİM KATILMASININ BESİ PERFORMANSINA VE KESİM ÖZELLİKLERİNE ETKİSİ Bu araştırmada, ızgara üzerinde veya yerde beslenen Amerikan Bronz x Betina melezi erkek hindilerin arpa ağırlıklı hindi büyütme ve besi rasyonlarına 0, 200 ve 400 mg / kg enzim katmanın besi performansına ve bazı kesim ve karkas özelliklerine etkilerini belirlemek amacıyla düzenlenmiştir. Araştırma sonucunda rasyona enzim katmanın veya barındırma farklılığının besi süresince hindilerin canlı ağırlık artışı ile kesim ve karkas özelliklerini önemli düzeyde etkilemediği belirlenmiştir. Ancak rasyona 200 mg/kg enzim katmanın veya hindileri yerde barındırmanın yem tüketimini ve besi maliyetini düşürdüğü, yemden yararlanma düzeyini olumlu yönde etkilediği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT THE EFFECT OF ENZYME SUPPLEMENTATION TO THE BARLEY BASED TURKEY DIET ON FEEDING AND SLAUGHTER CHARACTERISTICS. The purpose of this study was to determine the effects of bailey based ration suplemented with 0. 200 and 400 mg / kg of enzyme on growing and fattenning performance as well as slaughter characteristics of male American Bronze x Betina cross - bread turkeys which were fed on grid and ground base. It has been determined that, enzyme supplemention to the rations or housing differences do not effect live - weight gain and slaughter characterictics. It has also been concluded that 200 mg / kg enzyme supplemention or on ground base housing decreased the feed consumption, positively effected, feed utilization ratios and decreased the feed cost.