Analitik bütçe sistemi ve Süleyman Demirel Üniversitesinde bir uygulama
Analytical budget system and investigation of analytical budget system aplication of Süleyman Demirel University
- Tez No: 339249
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL BEKÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Ortak ihtiyaçların tatmini, toplum için gerekli ve faydalı olan şeylerin yapılması için, kurulmuş olan devlet, bu ortak ihtiyaçları karşılamaya yönelik kaynaklar bulmak ve bunları karşılaştırıp denkleştirmekle yükümlüdür. Her devlet ihtiyaçları karşılamak için kaynak bulmak ve o ihtiyaçlarla bu kaynakları denkleştirme çabası içindedir, kısacası bir bütçe düzenlemesi gerekmektedir. Bu çalışmada, Yüksek Öğretim Kurumlarında analitik bütçe sınıflandırma sistemi, Süleyman Demirel Üniversitesi Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkalığı ele alınarak incelenmiştir. Bu bağlamda Bütçe kavramının ortaya çıkışı Türkiye Cumhuriyeti tarihinde uğradığı değişimler, bütçe yaklaşımları, bütçe fonksiyonları bütçe çeşitleri birinci bölümde yer almıştır. İkinci bölümde analitik bütçe sınıflandırma sistemi ayrıntılı olarak açıklanmıştır. Son bölümde ise örnek olarak Süleyman Demirel Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığında Analitik Bütçe Sınıflandırma sisteminin uygulanışına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The government, which is found to satisfy common needs, to make necessary and beneficial things for the community, is responsible to find sufficient resources to cover common need sand to balance and compare these resources. Every government should find resources to cover necessities and balance the resources with the necessities shortly a budget arrangement should be required. In this study, the analytical budget classification system in institutions of higher education is investigated as an example of Health-Culture-Sport Department of Süleyman Demirel University. The emergence of the concept of budget, changes undergone by Republic of Turkeys history, budget approaches, budget functions and kinds of budget are taken part in chapter one. The analytical budget classificati on system is explained in detail in chapter two. In last chapter, the application of the analytical budget classification system of Health-Culture-Sport Department of Süleyman Demirel University is given as an example.