Siyasal iletişim aracı olarak seçim kampanyaları: Adalet ve Kalkınma Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi ve Milliyetçi Hareket Partisinin 2011 yılı genel seçim kampanyalarının gazete reklamları üzerinden analizi
Elektion compaings as a means of political comunication: The Justice and Development Party, the Republican People's party and the Nationalist Movement partys through newspaper ads analysis of 2011 general election
- Tez No: 339258
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UYSAL KERMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Reklamcılık, Siyasal Bilimler, Public Administration, Advertising, Political Science
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Tezin amacı iktidar ve muhalefet partilerinin seçim kampanyaları ile seçim başarıları arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Tezin yöntemi karşılaştırmalı içerik analizidir. 2011 genel seçimlerinde AKP, CHP, MHP?nin kullandığı gazete reklamları incelenmiştir. Bulgulara göre, gazete reklamlarının partiler arası oransal dağılımına bakıldığında AKP?nin CHP ve MHP?ye kıyasla daha fazla reklam kullandığı görülmüştür. AKP kampanyası, içerik ve söylem olarak da diğer partilere göre daha güçlüdür. Sonuç olarak kampanya gücü ile seçim başarısı arasındaki ilişkinin doğru orantılı olduğu söylenebilir. Fakat bu durum, seçimlerin sadece kampanyalara bağlı olarak geliştiği anlamına gelmez.
Özet (Çeviri)
The aim of the thesis with the ruling and opposition parties, election campaigns to investigate the relationship between electoral successes. Thesis method, content analysis. 2011 general elections, the AK Parti, CHP, MHP uses newspaper ads were investigated. According to the findings, newspaper ads, the proportional distribution of inter-party AK Parti, CHP and MHP has been used by more and more advertising compared. AK Parti campaign, content and discourse are more powerful than the other parties. Consequently campaign can be said to be directly proportional relationship between the power of the electoral success. However, depending on the development of elections does not mean that only campaigns.