2008 krizi ve COVID 19 krizi sonrası Çin'de devletin değişen rolü
The changing role of the state in China after the 2008 global crisis and COVID-19 crisis
- Tez No: 886539
- Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN EREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
1949 yılında Mao dönemiyle başlayan Sosyalist İnşa Döneminde Çin'de içe dönük, kapalı bir ekonomi modeli uygulanmıştır. Mao sonrası Deng Xiaoping döneminde ise reform ve dışa açılma uygulanmış, Çin Sosyalist Piyasa ekonomisine geçiş yapmıştır. 2000'li yıllarda Çin'in Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) üyeliği ile yüksek büyüme ve Dünya Ticaretine Entegrasyon dönemi başlamıştır. Bugün dünyada en büyük ikinci ekonomiye sahip olan Çin, 2008 Krizine kadar yüksek büyüme oranlarına ulaşmıştır. 2008 krizi ve sonrasında ise ekonomik yavaşlama dönemine girmiştir. Bu çalışmada 2008 Küresel Krizi ve Covid-19 Krizinin Çin'de Devletin Rolüne etkisi incelenmektedir. Çalışmanın ilk bölümünde Çin'in 1949 yılı sonrası ekonomik gelişim süreçleri ve dönemleri incelenmiştir. Kriz sonrası Yeni Devlet Kapitalizmi, Yeni Normal gibi kavramlar ortaya çıkmıştır. Çin, 2008 Küresel Krizi sonrası kalkınma planları ile ihracat ve yatırım odaklı büyüme yerine iç tüketim ve yüksek katma değerli sanayi üretimine dayanan bir büyüme stratejisi hedeflemiş, ekonomik dönüşüm sürecine girmiştir. Çin, para birimi olan Renminbi'nin (RMB) uluslararası kullanımını artırma yönünde çalışmalar yürütmüştür. Aynı zamanda Çin devlet kontrolünde Kamu İktisadi Teşebbüslerini (KİT) dönüştürerek verimlilik artışı için adımlar atmıştır. Son yıllarda Dünya ekonomisinde önemli paya sahip olan Çin devletin öncülüğünde Kuşak ve Yol Girişimi ve Made in China 2025 Stratejisi ile yükselişini sürdürmeyi, büyüme oranında istikrarı sağlamayı hedeflemiştir. Çalışmanın son bölümünde 2008 krizi ve Covid-19 krizi sonrası Çin'in ekonomik modellerinde, tarım politikalarında, dış politikada, teknolojide ve ekonomik büyümede yarattığı dönüşüm incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
During the Socialist Construction Period, which started with the Mao era in 1949, an inward-looking, closed economy model was implemented in China. During the Deng Xiaoping period after Mao, reform and opening up were implemented, and China transitioned to a Socialist Market economy. With China's WTO membership in the 2000s, the period of high growth and Integration into World Trade began. China, which has the second largest economy in the world today, reached high growth rates until the 2008 Crisis. After the 2008 crisis and its aftermath, it entered a period of economic slowdown. In this study, the impact of the 2008 Global Crisis and the Covid-19 Crisis on the Role of the State in China is examined. In the first part of the study, China's economic development processes and periods after 1949 were examined. After the crisis, concepts such as New State Capitalism and New Normal emerged. With its development plans after the 2008 Global Crisis, China aimed for a growth strategy based on domestic consumption and high value-added industrial production instead of export- and investment-oriented growth, and entered into an economic transformation process. China has carried out efforts to increase the international use of its currency, RMB. At the same time, China has taken steps to increase productivity by transforming SOEs under state control. China, which has a significant share in the world economy in recent years, aims to continue its rise and ensure stability in the growth rate with the Belt and Road Initiative and Made in China 2025 under the leadership of the state. In the last part of the study, the transformation created in China's economic models, agricultural policies, foreign policy, technology and economic growth after the 2008 crisis and the Covid-19 crisis was examined.