Gri ilişkisel analiz yöntemiyle finansal performans analizi ve bir uygulama
Financial performance analys?s with the grey relational analysis and an application
- Tez No: 339271
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ZİHNİ TUNCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Günümüz koşulları hızlı bir değişim geçirmekte olup; finansal koşullar bu değişimden etkilenmektedir. Mevcut sistemi günümüzün koşullarına göre modernize etmek işletmelerin finansal geleceği açısından dinamik bir karardır. Son yıllarda Çoklu Karar Verme Metodu birçok uygulamada başarılı sonuçlar vermiştir. Gri İlişkisel Analiz ilk ortaya atıldığı 1982 yılından bugüne kadar pek çok alanda uygulanmış olmasına rağmen finansal performans analizlerinde yer alan tüm parametreleri gri belirten bir çalışmaya literatürde rastlanılmamıştır. 1990?lı yıllarda finans piyasalarının küreselleşmesi ve bu piyasalardaki yeniden yapılanma süreci işletmelerin uluslararası sermaye hareketlerinin hızlı bir şekilde artmasına neden olmuştur. Bu çerçevede Türkiye ekonomisinde önemli bir yere sahip 30 lokomotif sektör içinde ilk 500 büyük işletme bu çalışmada Gri İlişkisel Analiz ile değerlendirilmiştir. Bu işletmeler sektörlere göre sınıflandırılarak, işletmelerin ciro, ihracat, vergi öncesi kâr, çalışan sayısı, toplam aktif ve öz sermaye kriterleri ele alınarak finansal performans analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today?s conditions are undergoing a rapid change and financial conditions are affected by this change. To modernize the existing system according to the today?s conditions is a dynamic decision in terms of enterprises financial future. In recent years, Multi Criteria Decision Method has been successful in many applications. Although Grey Rational Analysis has been applied in many areas since 1982, there is no study which indicates all parameters of the financial performance in grey in the literature. In the 1990?s, the globalization of financial markets and restructuring process in these markets have led to a rapid increase in enterprise?s international capital movements. In this context, this study includes the top 500 large companies in 30 pioneer sectors which have an important role in Turkish economy. Financial performance criteria were analyzed by classifying these businesses by sectors and examining enterprises turnover, exports, pre-tax profit, number of employees, total assets and shareholder?s equity.