Öğrenen organizasyonlar Süleyman Demirel Üniversitesi idari personel üzerine bir uygulama
- Tez No: 339273
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN ADIGÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu araştırmanın amacı, Süleyman Demirel Üniversitesi?nde görev yapan idari personelin öğrenen örgüt düzeylerini belirlemek ve öğrenen örgüt düzeylerinin demografik özelliklerine göre farklılaşma durumunu incelemektir. Amaç doğrultusunda hazırlanan anket formu 2012 yılında Süleyman Demirel Üniversitesinde görev yapan 406 idari personele uygulanmıştır. Anketlerden elde edilen veriler bilgisayar ortamında SPSS 17.0 istatistik paket programı aracılığıyla çözümlenmiştir. Araştırmaya katılanların tanımlayıcı özelliklerinin belirlenmesinde frekans ve yüzde istatistiklerinden, öğrenen örgüt düzeylerinin belirlenmesinde ise ortalama ve standart sapma istatistiklerinden faydalanılmıştır. Katılımcıların tanımlayıcı özelliklerine göre öğrenen örgüt düzeylerinin belirlenmesinde t testi, tek yönlü anova ve tukey testlerinden, öğrenen örgüt düzeylerini belirleyen faktörler arası ilişkilerin incelenmesinde ise korelasyon analizinden yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda Süleyman Demirel Üniversitesi idari personelinin orta düzeyde öğrenen örgüt özellikleri gösterdiği ve öğrenen örgüt düzeylerinin demografik özelliklerine göre farklılaşmalar gösterdiği belirlenmiştir. Kadın personelin erkek personelden daha fazla, 20-29 yaş aralığındakilerin daha büyük yaşlardakilerden ve 0-5 yıl arası deneyime sahip olanların daha fazla yıl deneyime sahip olanlardan daha fazla öğrenen örgüt özelliklerine sahip oldukları sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The objective of the study is to determine the levels of learning organizations of the administrative staff in Süleyman Demirel University and to analyze the differentiation of their levels of learning organizations according to their demographic features. The questionnaire prepared fort his purpose was conducted on the 406 administrative staff in Süleyman Demirel University in 2012. The data obtained from questionnaire was assessed by means of SPSS 17.0. In order to determine their descriptive features, statistics of the frequency and percentage and to determine their level of learning organizations median and standard deviation were used. According to participancts? descriptive features, t test and one way anova and tukey were used while correlation analyses were utulized to ascertain the relations among the factors for learning organization. As a result of the study, the staff in Süleyman Demirel University show medium level of learning organization features and it was found that there is differentiation on their levels of learning organization depending upon their demographic features. It was concluded that the women staff more than those wh are men,those who are at the age of 20-29 more than the older ones and those who have the 0-5 years of experience more than those who have are much more experienced have more learning organization features.