Antalya camilerinde süsleme özellikleri
Antalya mosques decoration features
- Tez No: 339287
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜREYYA EROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Antalya'nın tarihi yapılarına baktığımızda cami ve mescitler önemli rol oynamaktadır. Ne yazık ki bu eserlerin büyük bir kısmı yıkılarak ortadan kalkmıştır. Geri kalanların bir kısmı ise asli özelliklerini tümüyle kaybetmiş; diğer bir bölümü de bu özelliklerini kısmen veya tamamen koruyarak günümüze ulaşmıştır. Araştırmalarımız, 15. yüzyılın sonuna kadar Antalya'da 19 cami ve mescidin bulunduğunu göstermiştir; 16. yüzyılda ise bu sayı 36'ya çıkmıştır. Bu çalışmada, asli özelliklerini kısmen ya da tamamen koruyabilmiş, süsleme özelliği taşıyan 5 Cami ele alınmıştır. Bu camiler; Murat Paşa Cami, Müsellim Cami, Sultan Alaaddin Cami, Balibey Cami, Tekeli Mehmet Paşa Cami dir.
Özet (Çeviri)
Looking at the historical structures of Antalya, the mosques and prayer rooms play an important role. Unfortunately, a large part of these works has been eliminated by destroying. Some of the main features of the rest are completely destroyed; another part of these properties has reached today by preserving of these specialties partially or completely. Our findings showed that there had been19 mosques and prayer rooms in Antalya until the end of the 15th century; but in 16th century this number rose to 36. In this study, 5 mosques which could preserve the essential features of organization partially or completely and which have the feature of ornamentation were examined. These mosques are Murat Pasa Mosque, Musellim Mosque, Sultan Alaaddin Mosque, Balıbey Mosque, Tekellı Mehmet Pasa Mosque.