Borsalar arasında etkileşim: G-8 ülkeleri ve Türkiye üzerine ampirik bir araştırma
Interdependence among stock markets: An empirical research on G-8 countries and Turkey
  1. Tez No: 339291
  2. Yazar: TURAN KOCABIYIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEREF KALAYCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu çalışmanın amacı uluslararası borsaların birbirini etkileme gücünü keşfetmektir. Araştırmaya G-8 ülkeleri ve Türkiye borsaları dahil edilmiştir. Para ve sermaye piyasalarında globalleşme, uluslararası ticaretin artması, ekonomilerde görülen serbestleşme, uluslararası fonların artışı, teknolojinin gelişmesi ve haberleşme imkânlarının ve hızının artışı uluslararası borsalar arasında etkileşime imkân veren faktörler olarak karşımıza çıkmaktadır. Tez çalışması Türkiye ve G-8 ülkelerinin menkul kıymet borsaları ile ilgili genel bilgiler ile başlamakta, uluslararası borsalar arasındaki etkileşime sebep olan faktörler anlatılmakta, son yıllarda hızlanan uluslararası borsalarda birleşme eğilimleri üzerinde durulmaktadır. Literatür araştırması ve araştırma metodolojisiyle devam eden çalışma sonuç kısmı ile tamamlanmaktadır. Araştırmanın uygulama kısmında Japonyadan Nikkei225, Rusya?dan MICEX, Borsa İstanbuldan İMKB100, İtalyadan FTSE/MIB, Almanyadan DAX, Fransa?dan CAC40, İngiltereden FTSE100, ABD?den S&P500 ve Kanadadan S&P/TSX Composite endeksleri incelenmiştir. Araştırmada 2003 ile 2012 yılları arası haftalık ve günlük veriler kullanılmıştır. Çalışmada Johansen Eşbütünleşme metodolojisi uygulanmıştır. İlk olarak serilerin düzey seviyesinde durağan olmadıkları Genişletilmiş Dickey Fuller ve Phillips Perron testleri ile belirlenmiş ve birinci derece farklarının durağan olduğu görülmüştür. Tüm seriler aynı seviyede durağan hale geldiği için Johansen Eşbütünleşme testine geçilmiştir. Johansen Eşbütünleşme testi Trace (İzdeğer) ve Eigenvalue (Özdeğer) istatistikleri 1 eşbütünleşik vektörü işaret etmektedir. Ardından Vektör Hata Düzeltme Modeli uygulanarak borsaların uzun vadede ilişkileri ortaya konmuştur. Eşbütünleşme denkleminin Almanya, İtalya, Fransa ve Japonya Borsaları üzerinde etkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Daha sonra Türkiye Borsası ile diğer ülke borsalarının ikili eşbütünleşme testleri gerçekleştirilmiş ve herhangi bir uzun dönem ilişkisi tespit edilememiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to discover the interdependence among international stock markets. Some stock exchanges from G-8 countries and Turkey, included in the research. The globalization of money and capital markets, increasing scale of international trade, liberalization of economies, increase of global funds, technological improvements and increase in opportunities and high speed of communication give opportunity for interdependence among stock markets. This thesis starts with general information about G-8 and Turkish Stock Markets, then the factors bring about interdependence among international stock markets are described, merging trends of international stock exchanges, picking up in the recent years, is emphasized. And it goes on with the consultation of the relevant literature and methodology and finished with the results. Market indices; Nikkei225 from Japan, MICEX from Russia, IMKB100 from Borsa Istanbul, FTSE/MIB from Italy, DAX from Germany, CAC40 from France, FTSE100 from England, S&P500 from USA and S&P/TSX Composite from Canada were included in the implementation of the research. Daily and weekly data for the period 2003 and 2012 were used in the research. Johansen Cointegration Methodology is used. Firstly it is understood that all the time series data is not stationary at the level with tests of Augmented Dickey Fuller and Phillips Perron. And it is seen that the first differences of all data have unit root. As all the data become stationary at the first difference, Johansen Cointegration test is applied. Both Trace and Eigenvalue Statistics indicate 1 cointegration vector. And then Vector Error Correction Model is applied in order to find interdependence among the indices for long term relations. To come to the conclusion that cointegration equation has effect on German, Italian, French and Japanese stock markets. Later bilateral cointegration tests were done among Turkish Stock Exchange and other exchanges. It is not detected a long run relationship.