Çukurova koşullarında ekmeklik buğdayda ekim metodu ve tohumluk miktarının verim ve verim unsurlarına etkisi üzerine bir araştırma
- Tez No: 50285
- Danışmanlar: PROF.DR. İBRAHİM GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
-48- OZET Bu çalışma, Seri-82 ekmeklik buğday çeşidinde mibzerle ve serpme ekim metodlarım karşılaştırmak ve her iki ekim metodunda kullanılması gerekli tohumluk miktarlarını saptamak amacı ile yapılmıştır. Deneme 1994-95 yetiştirme sezonunda, Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümünün taban deneme alanında yürütülmüştür. Deneme, üç tekrarlamak olarak bölünmüş parseller deneme desenine göre düzenlenmiştir. Ekim metodlan (serpme ekim, mibzerle ekim) ana parsellere, tohumluk miktarları (12, 16, 20, 24, 28 ve 32 kg/da) ise alt parsellere yerleştirilmiştir. Denemelerden elde edilen veriler üzerinde varyans analizi yapılarak ortalamalar arasındaki farklar EGF testine göre değerlendirilmiştir. Araştırma sonuçları aşağıda özetlenmiştir. 1. Metrekarede bitki sayısının mibzerle ekimde (316 adet), serpme ekime (26 1 adet) oranla önemli ölçüde daha yüksek olduğu saptanmıştır. Tohumluk miktarı arttıkça m2' deki bitki sayısı da artmış, bu artış 28 kg/da tohumluk miktarına kadar sürmüş, en sık ekimde (32 kg/da) ise azalmıştır. 2. Ekim metodlan arasında m2' de sap sayısı bakımından önemli bir fark bulunmamakla birlikte, mibzerle ekimde m2' de sap sayısı serpme ekime oranla daha yüksek olmuştur. Tohumluk miktarı arttıkça, m2' de sap sayısı da artış göstermiş, bu artış 28 kg/da tohumluk miktarına kadar sürmüş, en sık ekimde (32 kg/da) ise azalmıştır. 3. Metrekarede başak sayısı mibzerle ekimde (339 adet), serpme ekime (321 adet) oranla önemli derecede daha yüksek olmuştur. Tohumluk miktarı artışına parelel olarak m2'deki başak sayısı da artış göstermiştir.-49- 4. Bitkide sap sayısı, mibzerle ekimde, serpme ekime oranla daha düşük olmuştur. Tohumluk miktarı arttıkça bitki başına sap sayısı azalmıştır. # 5. Bitkide başak sayısı, mibzerle ekimde (1.10 adet), serpme ekime (1.28 adet) oranla daha düşük olmuştur. Tohumluk miktarı arttıkça genellikle bitki başına başak sayısı azalış göstermiştir. 6. Mibzerle ekimde ortalama bitki boyu (87.4 cm), serpme ekime (90.7 cm) oranla önemli derecede daha düşük olmuştur. En seyrek ekimde bitki boyu, daha sık ekimlere göre önemli ölçüde düşük olmuştur. 7. Ekim metodlan arasında başak uzunluğu bakımından önemli bir fark meydana gelmemiştir. Tohumluk miktarları arasında da başak uzunluğu bakımıdan önemli bir fark söz konusu değildir. 8. Başakta başakçık sayısı bakımından gerek ekim metodlan gerekse tohumluk miktarları arasında önemli bir fark meydana gelmemiştir. 9. Başakta dane sayısı bakımıdan ekim metodlan arasındaki önemli bir farklılık görülmemiştir. Tohumluk miktarlan arasında başakta dane sayısı bakımından önemli farklılıklar gözlenmiş ve 12 ve 28 kg/da tohumluk miktarlarında başakta dane sayısı, diğer tohumluk miktarlanna oranla daha yüksek olmuştur. 10. Başakta dane ağırlığı açısından ekim metodlan arasında önemli bir fark görülmemiştir. Buna karşılık tohumluk miktarlan arasında başakta dane ağırlığı bakımından önemli fark meydana gelmiş, tohumluk miktan arttıkça başakta dane ağırlığı önemli derecede azalış göstermiştir. 11. Bin dane ağırlığı üzerine ekim metodlannın etkisi önemli olmamıştır. Tohumluk miktarlarının bu özellik üzerine etkisi önemli olmamakla birlikte, bin dane ağırlığının 12 kg/da' dan 20 kg/da tohumluk miktanna kadar artış gösterdiği daha sık ekimlerde azaldığı gözlenmiştir.-50- 12. Hektolitre ağırlığı açısından ekim metotları arasındaki fark önemsiz bulunmuştur. Tohumluk miktarlarının hektolitre ağırlığına etkisi önemli olmuş, seyrek ve sık ekimlerde hektolitre ağırlığı düşük, normal sıklıkta yapılan ekimlerde dana yüksek olmuştur. 13. Dane verimi açısından ekim metodlart ve tohumluk miktarları arasındaki fark önemli olmuştur. Mibzerle ekimde dane verimi (384.8 kg/da), serpme ekime (369.7 kg/da) önemli ölçüde daha yüksek olmuştur. Tohumluk miktarı artışına paralel olarak dane verimi araş göstermiş ancak bu artış mibzerle ekimde 24 kg/da tohumluk miktarına kadar sürerken serpme ekimde 28 kg/da tohumluk miktarına kadar sürmüştür. Daha sık ekimlerde her iki metodda da dane verimi azalmıştır.
Özet (Çeviri)
-51- SUMMARY This study was conducted to determine the effects of different sowing methods and seed rates on the yield and yield components of bread wheat cultivar Seri-82. The field trial wasb conducted on lowland research area of Field Crops Department of Agricultural Faculty of Çukurova University in the growing season 1994-95. The experiment was arranged in split plot design with three replications. The main plots were the sowing methods (drilling and broadcoasting) and the subplots were seed rates (12, 16, 20, 24, 28 and 32 kg/da). Data obtained from the experiments were analysed by the analysis of variance and the differences among the averages were compared by LSD test. The research results were summarized as follows 1. The number of plants per square meter by drilling (316 plants/m2) was statistically higher than broadcasting (261 plants/m2). Increasing the seed rate, the number of plants per square meter increased. This increasing continued to 28 kg /da seed rate and at the higher seed rate, it decreased. 2. The number of tillers per square meter was not significantly influenced by sowing methods. Increasing the seed rate, the number of tillers per square meter increased. This increasing continued to 28 kg/da seed rate and at the higher seed rate, it decreased. 3. The number of spikes per square meter by drilling (339 spikes/m2) was statistically higher than broadcasting (321 spikes/m2). Increasing the seed rate, the number of spikes per square meter increased.-52- 4. The number of tillers per plant by drilling was significantly lower than broadcasting. Increasing the seed rate, the number of tillers per plant decreased. 5. The number of spikes per plant by drilling was significantly lower than broadcasting. Increasing the seed rate, the number of spikes per plant decreased. 6. The average plant height by drilling (87.4 cm) was statistically lower than broadcasting (90.7 cm). The plant height in the lowest seed rate was lower than other seed rates. 7. There was not important differences among sowing methods and among seed rates in spike length. 8. There was not important differences among sowing methods and among seed rates in number of spikelets per spike. 9. The number of grain per spike was not significiantly influenced by sowing methods. It was determined that difference among seed rates in number of grain per spike was important, and the number of grains per spike at 12 and 28 kg/da seed rates were higher than other seed rates. 10. There was not statistically differences among sowing methods in the grain weights per spike. However it was determined that difference among seed rates in grain weights per spike was important and increasing the seed rate, the grain weights per spike decreased. 11. The effect of the sowing methods on 1000 grain weight was not important. There was not statistically differences among seed rates in 1000 grain weights, however 1000 grain weights increased up to 20 kg/da but in the dense sowings, it decreased.-53- 12. It was found that the differences among sowing methods were not important in hectoliter weight. The effect of seed rates on hectoliter weight was significant and hectoliter weight at seed rate was higher than other seed rates. 13. The grain yield by drilling (384.8 kg/da) was higher than broadcasting (369.7 kg/da). Increasing the seed rate, grain yield also increased. But this increasing continued to 24 kg/da seed rate in drilling, and 28 kg/da seed rate in broadcasting and in more dense sowings, the grain yield decreased in both of sowing methods.