Yerel yönetimlerin bölgesel kalkınmada rolü: Isparta örneği
The role of local administrations in regional development: Isparta case
- Tez No: 339313
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN ARMAĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Maliye, Economics, Public Administration, Finance
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Dünya üzerindeki ülkelerin herhangi birinde, hem sosyal hem ekonomik hem de kültürel olarak tam bir gelişmişlik içinde olduğu düşünülemez. Kalkınmışlık düzeyi en yüksek düzeyde olan Avrupa kıtasında dahi bölgeler arası dengesizlik bulunmaktadır. Bölgesel dengesizlikleri giderilmesi konusunda, bölgesel kalkınma kavramı önem kazanmakta ve bölgesel kalkınma politikaları önem kazanmaktadır. Bölgesel kalkınma politikalarının etkili bir şekilde uygulanması için, ülkeler birçok yasal düzenlemeler ile hizmet ve yer yönünden yerel yönetim birimleri oluşturma eğilimleri göstermektedir. Merkezi yönetimler, bölgesel kalkınma sürecinde, yerel yönetimlere önemli roller vermektedir. Yerel yönetimler tarafından yapılandırılan bölgesel kalkınma politikaları merkeziyetçi politikalara göre, kalkınmaya daha etkili olmaktadır.
Özet (Çeviri)
For any world countries, it cannot be thougt that they are completely developed in terms of both economically and culturally. Even in Continental Europe,which has the highest level of development, there are disparities between regions. In the matter of removing the regional disparities,the concept of regional development and regional development policies gain importance. For application of regional development policies effectively, by numerous legal regulations countries tend to establish local administration units in terms of services and places. In the process of regional development,central administrations give important roles to local administrations. Compared to centralist policies, regional development policies ,which have been structured by local administrations, can be more effective.