Örgütsel adalet ile tükenmişlik arasındaki ilişkinin incelenmesi ve hastane çalışanları üzerine bir uygulama
Organizational justice and hospital employees with an application of the relationship between burnout
- Tez No: 339353
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERDAR BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışmada örgütsel adalet ile tükenmişlik arasındaki ilişki saptanmaya çalışılmıştır. Çalışma toplam beş alt bölümden oluşmaktadır. Birinci, ikinci ve üçüncü bölümlerde örgütsel adalet ve tükenmişlik kavramlarına değinilmiş ve teorik açıklamalara yer verilmiştir. Örgütsel adalet ve tükenmişlik kavramlarının tarihsel gelişiminden kısaca bahsedilmiş ve tanımlara yer verilmiştir. Ayrıca örgütsel adalet ve tükenmişlik kavramlarıyla ilgili teori ve alt boyutlar incelenmiştir. Çalışmanın araştırma kısmında ise İstanbul Anadolu yakasında özel bir hastanede gerçekleştirilen anket çalışmasının sonuçlarına yer verilerek örgütsel adalet ile tükenmişlik arasındaki ilişki incelenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre örgütsel adalet ile tükenmişlik arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Demografik özellikler ile örgütsel adalet arasındaki ilişkiye bakıldığında cinsiyet haricinde yaş, kıdem ve eğitim seviyeleri arasında kısmi dereceli ilişkiler bulunmuştur. Tükenmişlik ile demografik özellikler arasındaki ilişkiye bakıldığında ise cinsiyet ve eğitim haricinde, yaş ve kıdem ile tükenmişlik arasında kısmi dereceli ilişkiler olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between organizational justice and burnout was tried to determined. This study is about five main parts. In the first, second and third part organizational justice and burnout were mentioned and gave place to theoretical explanations. The historical improvements about organizational justice and burnout ere tried to explain and gave place to description. Also about organizational justice and burnout theoreies and subdimensions were surveyed. In the some of research, gave place to results of survey which had been done in a private hospital in the anatolion side of Istanbul and the relationship between organizational justice and burnout were investigated. From the results there ise a stattistical relationship between organizational justice and burnout were determined. Regarding the relationssip between demographic characteristics and organizational justice, excep gender, there ise a partial relationship was found between age, seniority and education. In terms of the relationsshipr between burnout and demographic characteristics, there is a partial relationship was found between age and seniority except gender and education.