Farklı üretim tekniği ve materyaller kullanılarak üretilen estetik post-kor sistemlerinin kırılma dayanıklılığının in vitro olarak incelenmesi
In vitro evaluation of fracture strength of esthetic post and core systems manufactured by different techniques and different materials
- Tez No: 339422
- Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ ASLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protez Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Endodontik tedavi görmüş anterior dişler için uygun restorasyon seçimi, başlıca dayanıklık ve estetik gereksinimler tarafından yönlendirilir. Seramik post-korlar, seramik kronlar için estetik bir altyapı seçeneğidir. Bu çalışmanın amacı, dört farklı estetik post-kor sisteminin kırılma dayanıklılığını in vitro olarak değerlendirmektir. 40 üst santral diş, endodontik tedavi sonrasında rastgele 4 gruba (n=10) ayrılmıştır: Tek parça yontulmuş zirkonyum oksit post-kor (Lava Zr), tek parça yontulmuş Lava Ultimate post-kor (Lava Ultimate), ısı ile preslenmiş seramik kor yapısına sahip prefabrik zirkonyum oksit post-kor (Cosmo-IPS), kompozit rezin kor uygulanmış prefabrik fiber post-kor (Fiber ? Composite). Post-kor restorasyonları, dual cure kompozit rezin siman (RelyX Unicem) ile simante edilmiştir. Zirkonyum oksit kopingler her bir örnek için üretilmiş ve simante edilmiştir. Kopinglerin kor yapısına simantasyonu sonrasında, örneklere 6000 kez ısısal döngü (5-55 oC) uygulanmış ve kırılma dayankılılığı ölçülmesi amacıyla, Universal test cihazı kullanılarak her bir dişin uzun eksenine 45 derece eğimle statik yükleme yapılmıştır. 1,2,3 ve 4. Test gruplarının ortalama kırılma dayanıklılığı değerleri sırasıyla, 378 N, 334 N, 481 N, 385 N olarak kaydedilmiştir. Gruplar arasında ortalama kırılma dayanıklılığı yönünden farkın önemliliği Tek Yönlü Varyans Analizi (One-Way ANOVA) ile değerlendirilmiştir. Tek yönlü varyans analizi sonucunun önemli bulunması halinde post hoc Tukey HSD testi kullanılarak farka neden olan durumlar tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The choice of an appropriate restoration for endodontically treated anterior teeth is guided by strength and esthetics. Ceramic posts and cores present an esthetic option as foundation restorations for ceramic crowns. The purpose of this in vitro study was to evaluate fracture strength of four different esthetic post and core systems. Forty maxillary central incisors received endodontic treatment and were divided into 4 groups (n=10) as follows: 1-piece milled zirconium oxide post and core (Lava Zr), 1-piece milled Lava Ultimate post and core (Lava Ultimate), prefabricated zirconium oxide post with heat-pressed ceramic core (Cosmo-IPS), prefabricated fiber post with composite resin core (Fiber- Composite). The posts and cores were cemented with dual-polymerized composite resin cement (RelyX Unicem). Zirconium oxide copings were made for each specimen, and cemented. After cementation of copings to core structures, 6000 thermal cycles (5-55 ?C) applied and all specimens were tested to failure with the static load applied 45 degree angled to the tooth axis with Universal testing machine. Mean fracture strength of test groups 1, 2, 3 and 4 is respectively 378 N, 334 N, 481 N, 385 N.